AZ
Soru Sahibi
30 Ekim 2017 20:20

Ozguven eksikligi

Doktor hanım oğlum 5.5 yasinda anasinifin a başladı çok cekingen arkadaslariyla iletişime geçemiyor herkes oynarken o bakıyormuş beni sevmezlerse oynamazlarsa diye kaygıları varmış sürekli öğretmenden yönlendirme bekliyormuş pedegoga götürdüm özgüveni eksik kaygıları var dedi kendimiz mi aşmalıyız yoksa uzmandan destek almalimiyiz bu sorun tamamen geçer mi neler yapmalıyız teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Zekiye hanım, özgüven eksikliğinin yanı sıra, sanırım oğlunuzun genel anlamda çekingen ve içe dönük bir yapısı var. Başkaları tarafından değerlendirilmekten, dışlanmaktan korktuğu için kalabalık ortamlardan uzak duruyor. Özgüven eksikliği bir çok nedenlere bağlıdır, fakat öncelikle bunun nedeni araştırılmalıdır. Ayrıca sosyal fobi veya başka kaygı bozuklukları varmı onada bakılmasını tavsiye ederim! Doğru teşhisle daha sağlam sonuçlar alabilirsiniz. Daha çok küçük olduğu için, tekrardan bir uzmana götürüp, bir sürü testlerden geçirmenizi önermem! Benim size tavsiyem, çocuğunuzun özgüvenini arttıracak şeyler yapmanız, ona evde ufak tefek işler verin, sonrada üstesinden geldiği için, onu dozajında övebilirsinz. Konuşurken emir vererek, yüksek ses tonuyla değil, sakin ve gözlerine bakarak konuşun. Yargılamadan, korkutmadan ve hiç bir zaman diğerlerini örnek göstermeden iletişime geçin. Tabi burda babanın da aynın şekilde davranması çok önemlidir... Birlikte etkinliklere katılın. Sıkça, yaşıtlarıyla olmasını sağlayın, onlardan kaçmak yerine, onlarla oynamısına, ZORLAMADAN, vesile olun! Sınıf arkadaşlarını evinize çağırın, yada ailesini bildiğiniz çocuklarının evine gitmesine izin verin, sadece okul arkadaşları değil, komşu çocukları ile, yada parkdaki diğer çocuklarla oynaması için ortam hazırlayın. Kısa zamanda çocuğunuzdaki olumlu değişikliği göreceksiniz.

1 Kasım 2017 09:10