DD
Soru Sahibi
1 Mayıs 2016 15:55

voiding sistografi incelemesi

voiding sistografi incelemesi merhaba değerli hocam şimdiden teşekkür ederim//Direkt ürüner sistem grafisinde ürüner sistem trasesine uyar makrokalküle ait olabilecek radyoopasite izlenmemiştir.osseoz yapılar doğal görünümdedir. üretral katerizasyon sonrası verilen kontrast madde mesaneyi homojen doldurmaktadır .mesane konturları muntazamdır.mesane kapasitesi 35cc.dir.dolum ve miksiyon fazlarında sağda grade 1 vezikoüretaral raflü saptanmıştır.reflü gelişen sağ üreter hafif dilatedir.solda vezikoüretral reflü izlenmedi posteriol üretra hafif dilate izlenmektedir ancak valv görünüümü izlenmedi miksiyon sonrası bir miktar rezidükalmaktadır..ultrason sonucunda sağda çift toplayıcı sistem ve bir üretrada kesecik olduğu söylendi

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Sözünü ettiğiniz filmler görülmeden, hastanın şikayeti bilinmeden, muayene yapılmadan, hastanın yaşı bile bilinmeden yorum yapmak mümkün değil. Hastanızı bir çocuk ürolojisi uzmanına tetkikleriyle birlikte götürmeniz gerekiyor.

1 Mayıs 2016 21:05
DD
Soru Sahibi

voiding sistografi incelemesi merhaba Hocam bebeğimiz anne karnındayken ultrasonda hidronefroz teşhisi kondu.şu an 5, ayını doldurdu.şu ana kadar İYE geçirmedi hiç bir rahatsızlık belirtisi olmadı.cinsiyeti erkek.bir hafta önce yapılan voiding işlem sonucu. Direkt ürüner sistem grafisinde ürüner sistem trasesine uyar makrokalküle ait olabilecek radyoopasite izlenmemiştir.osseoz yapılar doğal görünümdedir. üretral katerizasyon sonrası verilen kontrast madde mesaneyi homojen doldurmaktadır .mesane konturları muntazamdır.mesane kapasitesi 35cc.dir.dolum ve miksiyon fazlarında sağda grade 1 vezikoüretaral raflü saptanmıştır.reflü gelişen sağ üreter hafif dilatedir.solda vezikoüretral reflü izlenmedi posteriol üretra hafif dilate izlenmektedir ancak valv görünüümü izlenmedi miksiyon sonrası bir miktar rezidükalmaktadır..ultrason sonucunda sağda çift toplayıcı sistem ve bir üretrada kesecik olduğu söylendi

2 Mayıs 2016 10:24
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Sayın Durmuş, İnternet doktorluğu henüz icat edilmedi. Çocuğunuzun sorununun çözülmesi için bir uzmanın filmleri incelemesi, hastayı muayene etmesi, gerekirse başka tetkiklere başvurması, bunların sonunda size durumunuzu açıklaması ve tedaviye başlaması gerekir. hastaneler ve sağlık merkezleri bunun için kurulmuştur.

3 Mayıs 2016 22:43