gm
Soru Sahibi
3 Temmuz 2021 14:48

Ventrikuler tasikardi

Hocam kolay gelsin...34 yaşında bay hasta....hocam yaklaşık 10 yıldır dönemsel ek atimlarim oluyor bazen bir iki ay yoğunlaşıyor (günlük *** *** ** civarı) sonra bı kesiliyor aylarca nadiren oluyor...bu dönemlerde holter taktiriyorum genelde az sayıda izole ves çıkıyor normal deniyordu...3 yıl önce ki bi holterimde 126 tane ves'le beraber 6 vuruluk nsvt tespit edildi herhangi bayılma vs ciddi bı semptom olmadı...sonrasında kontrol amaçlı 12 holter bı o kadar da eko efor EKG kan tahlili vs yaptırdım normal...en son bir ay önce 18 yıllık bı kardiyolog hocamız eko yaptı özellikle kalbiminbsağ kısımlarını inceledi arvd şüphesiyle normal dedi... ekg'de spesifik bir sıkıntı ( R on T, epsilon dalgası vs) yok...2000 yılında 30 yaşında yarı üvey dayım (annemle anne aynı baba farklı)gizli kalp tanısıyla vefat etmiş ritimsel bı sıkıntı mı yaşadı yoksa koroner bı sıkıntı mı yaşadı bilmiyorum onun dışında ailede erken ölüm bilinen kalp hastalığı yok.....efor'da %90'lara kadar çıkabiliyorum...kan tahlili normal...hocam iki defa kardiyak mr için randevu aldım panik ataktan dolayı giremedim nabzım 120'leri buluyor sakinleştirici, dideral vs nabız düşmüyor dayanmaya çalışıyorum fakat nabız düşmeyince mr yapılamıyor bende dayanamayıp cikiyorum hocam kardiyak mr yaptırabilsem normal çıksa nsvt'yi hiç kafaya takmayacam ama şimdi sanki göğsümde bı saatli bombayla geziyorum gibi hissediyorum...hocam son on yılda bu ek atimlardan dolayı 30 defa holter taktırdım sadece 3 yıl önce taktırdığım holterde 6 vuruluk nsvt tespit edildi önce ki ve sonra ki holterlerde couplet salvo vt svt vs tespit edilmedi....hocam kardiyak mr'a bı daha cesaret edemeyeceğim, yaptıramayacağım bunu anladım Eps konusunda da az sayıda ves ve bi defa kısa vt olduğu için pek amaca hizmet etmez, odak bulunamaz deniyor...ne yapacam bilmiyorum...sizce bu halimle kardiyak mr ve Eps yaptirmazsam çok mu riske girmiş olurum...şimdi herhangi bi ilaç da kullanmıyorum...sağolun hocam

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar Az sayıda bu aritmiler doğaldır, sorun daha çok psikolojik. Bir psikoloğun desteğini almaya çalıştınız mı? Saygılar

3 Temmuz 2021 20:35
gm
Soru Sahibi

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...hocam şimdilik psikolojik destek almıyorum ama en kısa zamanda almayı düşünüyorum yoksa bu durum benim hayat pusulamı iyice şaşırtmaya başladı...hocam ek atimlarla yaşamaya alıştım fakat 3 yıl önce ki bi holterimde tespit edilen 6 vuruluk nsvt benim canımı çok sıkıyor sonra ki 12 kontrol amaçlı holterimde tekrardan bı vt svt couplet salvo tarzda bı aritmi çıkmadı....Kardiyak mr yaptırabilsem rahatlayacam ama olmuyor iki defa denedim hatta vücuduma konsrast madde bile verildi ama stresten dolayı nabız 110'larin altına düşmediği için mr başlanamadı bende dayanamadım çıktım.......eko gayet iyi...EKG temiz...kan tahlili temiz...hocam bu tetkikleri temiz olan bı insanda kısa süreli nsvt önemsizdir, en azından daha önce hiç vt yaşamamış birisi kadar risk taşıyor diyebilir miyiz? Sağolun hocam

4 Temmuz 2021 09:45

Arzu ederseniz bir kalp BT tomografisi çektirin, orada koroner damarlarda yapısal bir bozukluk yoksa, olayı unutun

4 Temmuz 2021 12:40