ÖB
Soru Sahibi
22 Nisan 2021 18:04

Venofer Anafilaksisi

Merhaba Hocam Benim 5. Dozda venofer anafilaksisi geçirdim kendimde hemşireyim ilaç biraz hızlı verilmişti fakat hiçbir dr tekrar uygulamadı sadece oral ilaçlar kullanıyprum doğum sonrası hemoglobin 7 kadar düştü suan 9 ama tüm belirtiler devam ediyor anemi konusunda nasıl bir trdavi uygulamalıyım oraller artık mideyi mahvetti ferritinde 4 suan

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Damardan demir preperatları klasik olarak allerjendir. Bu bilgi daha çok demir dextran için geçerlidir. Ama ben 40 yıllık nefrolog olarak doğrusu diyaliz hastalarında yaygın kullanılan bu ilacın (demir sükroz) böyle bir yan etkisine hiç rastlamadım. Ama sizde parenteral demir kullanmak zorunlu değil, ağızdan ilaçlarla beslenme ille güvenle demir açığını karşılayabilirsiniz. İyi günler

25 Nisan 2021 10:58