YN
Soru Sahibi
16 Ekim 2021 19:57

Uysal kedim saldırdı

Merhaba. Kedim sarman cinsi 6 yaşında erkek ve yaklaşık 2 3 haftalıkken sahiplenmiştim. Bana çok düşkün ve agresif sinirli bi kedi değildir. Hamster ile buluşturduk, farklı kedilerle buluştu ama hiç birine zarar vermedi hiç bir saldırganlık yapmadı yani gerçekten sakin bir kedi. Nişanlımın yaklaşık 4 5 aylık bir erkek kedisi var tekir cinsi. Ben kedim tarçını da alıp nişanlımın evinde kalmaya gittim, benim kedim ile nişanlım daha önceden tanışıyorlardı. Nişanlımın kedisi suzuki ile anlaştılar sürekli oyun oynadılar birbirlerine pati atıp kovalamaca gibi ama zararlı veya düşmanca bir şey gözlemlemedim. Benim kedim tarçının nişanlımın evine 2. Gelişi oluyordu ve 2. Kez nişanlımın kedisini görüyordu. Kedim ortada hiç bir şey yokken aniden nişanlıma saldırdı durduramadık ben araya girdim bana da saldırdı ve elimde büyük hasar vardı. Doktora gittim, kuduz ve tetenoz aşısı oldum ayrıyetten krem verildi. İkinci gün yine hiç bir problem yokken nişanlıma tekrar saldırdı ve ben yine araya girdim bu sefer ben de çok büyük hasar oluştu ayaklarımda ellerimde. Şu an elimi hiç bir şekilde kullanamıyorum. Kedim kısırlaştırılmamış ve çiftleştirilmemiş bir kedi. Bir kaç kez çiftleştirmeyi denedik olmadı. Aşıları ise ilk 2 sene düzenliydi sonradan kestik. Kedim 2 3 kez dışarı çıkmış bir kedi ve en son 2 sene önce dışarı çıktı. Korktuğum şey kedim bu kadar sakinken neden böyle bir hal aldı. Bunun sebebi nedir. Çok üzgünüm ve bensiz uyuyamayan kedimi görmekten korkuyorum. Düzelmeyecek mi bu ,bir problem mi olacak onun için çok endişeliyim. Gelip geçici bir şey, ortam değişikliğinden dolayı sinir stres olmasını ümit ediyorum. Çevreme anlattığımda herkes nasıl kedi saldırır nasıl koruyamazsın kendini diye tepkiler alıyorum. Fakat o an kedim, sokak kedileri nasıl birbirine düşman olup zarar verme amaçlı saldırıp dövüşüyorsa aynı öyleydi. Asla durduramadık tısladı tüyleri diken oldu gerçekten odadan zor çıktık ve onu öyle görmek beni çok kötü etkiledi bunun devamı olacağından korkuyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Davranış problemlerinde, davranış değişikliklerinin ortaya çıkarılması ve devamında yapılacak davranış modifikasyonu hasta sahibi ile hekim arasında gerçekleşen uzun bir süreçtir. Bu nedenle, Hayvan davranışları hakkında uzman olan hocamız Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Duygu Dalgın ile görüşmenizi tavsiye ederim. Hafta içi mesai saatlerinde (Bu Pazartesi hariç) *** *** **-1232 nolu telefonundan ulaşabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

16 Ekim 2021 23:16