ys
Soru Sahibi
26 Eylül 2018 11:03

uyku problemi

iyi çalışmalar hocam.14 aylık bir kızım var. son 15 gündür geceleri uykusundan ağlayarak uyanıyor ve hiç bir müdahalemizi kabul etmeyerek yaklaşık 1 saat boyunca ağlamaya devam ediyor. telkin edici konuşmalarımız sarılmamız sevmemiz işe yaramadığı gibi daha da tetikliyor.sonra bir şekilde uykuya dalıyor ama 10 dk sonra aynı sahne yeniden devam ediyor.gün içinde kızım gayet sağlıklı gözüküyor. mutlu, ağlamaz uyku sorunu yok vs. fakat bu zamana kadar anneyle beraberken,işe başlamasından dolayı sabah anneanneye bırakıp akşam alıyoruz. araştırdığım ve çevreden gelen yorumlara göre anneden kopma sendromu diyen var,uyku terörü diyen var kolik diyen var. çok can sıkıcı bir durumun içindeyiz. yardımlarınızı ve yönlendirmenizi rica ediyorum hocam. tekrara iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Kızınızın yaşadığı bu durumu değerlendirip kaynağı bulmak lazım. Söylediğiniz ihtimaller olabilir de, olmayabilir de. Kolik sıkıntıları çoğunlukla 6. aydan sonra azalır veya kaybolur. Gece teröründe ise bebeğiniz kriz anındayken sizinle koopere olamaz,daha kısa sürer, telkin ve yönlendirmelere daha kapalıdır. Anneden ayrılma kaygısı da çoğunlukla sadece gece değil, uyanıkken de verdiği tepkilerden kendini belli eder. Benim size öncelikli tavsiyem, çocuk doktorunuz ile görüşüp, diş çıkarma veya vücudunda herhangi bir enfeksiyonu olup olmadığı ile ilgili bilgi almanız. Ve durum devam ediyorsa da bir çocuk nöroloji uzmanı ile görüşmeniz. Olası fiziksel ihtimalleri eledikten sonra duygusal değerlendirme yapmak ve çözümlemek daha doğru olacaktır.

5 Ekim 2018 11:27