cm
Soru Sahibi
17 Aralık 2017 01:02

Uyku nöbeti

İyi günler hocam. Oğlum 2 aylık iken uykuda solunum problemleri başladı. 14 aylık olduğunda saatte 5 kez tekrar eden 15 saniyeye varan Apne teşhisi kondu. 23 aylık iken yapilan geniz eti ameliyatı sonrası Apne kayboldu. 25 aylık olduğunda saatte 35 kere tekrar eden 45 saniye süren Apne ile kalp kapaklarında yetersizlik ve reflü başladı. 28 aylıkken bademcik ameliyatı oldu. Apne kayboldu. şu an oğlum 36 aylık.Dr. dediğine göre makine kullanımını gerektirecek düzeyde apnesi var. Ayrıca uyku Laboratuvarında ki testte nobet geçirdiğini de söyledi. daha önceki testlerde nöbet yoktu. Ayrıca uyurken sürekli olarak tekme atiyor. agliyor.yüz üstü uyudugunda ayağını defalarca yatağına vuruyor. çok sinirli ve aşırı hareketli. zekası na yönelik bir sorunu yok. kendi yaş grubunda yapılan testte üstün olduğuna dair raporu var. ayrica kemik yapisi olagan.Bu nedenle MR çekilmedi hiç. Dr. beyin anomali si olamaz demişti. ne yapacağımızı bilmiyoruz. bir sonraki adamımız ne olmalı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fehim Arman
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Uykuda tekme hareketleri huzursuz bacak ve periyodik bacak hareketlerine bağlı olması düşünülür. Nörolojii veya çocuk nöroloji uzmanının uyku testini -polisomngrafiyi- tekrar değerlendirerek tedaviyi planlaması gerekir.

18 Aralık 2017 14:14