NM
Soru Sahibi
26 Nisan 2021 17:18

Uygunsuz Sinüs Taşikardisi

Hocam merhabalar 20 yaşındayım. Kaygılı ve çok hastalık hastası biriyim sürekli kendimi ve kalbimi dinliyorum ve sınava hazırlanıyorum. 6 aydır her gün şiddetli çarpıntılar yaşıyodum nabız 150 civarı oluyodu. 1 ay önce kardiyolojiye gittim ve ekg sırasında hep olan hatta daha şiddetli çarpıntı atağım vardı yani şikayetim varken çekildi sonra bi uzun ekg daha istedi doktor kendisi başımdaydı ve ekg çekilirken boyun damarlarıma baskı yapıyordu, sonra uygunsuz sinüs taşikardisi teşhisi koydu. Ve bu atak esnasında eko da incelendi ve kalpte bi sorun olmadığını söyledi. Kan temiz, tiroid guatr, kansızlık da yok. Hocam her sabah uyandığımda nabzım *** *** ** civarlarında oluyo 15 dakika sonra 85e iniyor bu nedendir sizce? Ama genelde istirahat nabzım 80 altına düşmüyor. Genel tansiyonum 9/6 10/7 civarlarında oluyo akşam genelde 11/8lerde oluyor. Çay kahve hiç kullanmıyorum. Merak ettiğim şu uygunsuz sinüs taşikardi sebebi nedir, kalıcı mı yoksa geçici mi? Ölümcül riski var mı,ileriki yaşlarda kalp rahatsızlığına sebebiyet verir mi? Dr bana saneloc vermişti ama hap yutamadığım için kullanmadım zaten ben günlük hayatımı çok etkiliyor dedigim icin vermisti yoksa yazmıyodu. Sizce kullanmalı mıyım? Ya da doktor uyg sinus tas teshisinde yanılmış yada atlamış olabilir mi daha riskli bi aritmim var midir diye dusunmeden edemiyorum. Cunku nabzım normalken bile atislarini duyuyorum boynumda cok net gorunuyo karnimda kalp atislari oluyor.Asıl sorum da şu ki bunu ara ara çarpıntı şeklinde hissetmiyorum ve kalbime dokunmasam hızlı attığını hissetmiyorum ama gerçekten içten içe hızlı atıyo 120 civarlarında. Bu bi sorun olduğunu mu gösterir? Sebebi nedir? Tekrar kardiyologa gitmeli miyim cok sıkıldım hastaneye gitmekten

3 cevap
Cevaplar (3)

aslında sıkıntı yok kalp açısından. kalıcı organık hastalık ve rıtm bozuklugu yok. ılac şart degıl ama sınav donemı stresı azaltması acısından psikiyatrı ılac verebılır ve saneloc ıdeal yarım başlayabılırsınız uzun donem sıze sıkıntı verecek bır olay yok sınav sonrası kılo ve spora dıkkat edersenız kalp de normale doner uygunsuz sınus tasıkardısı sıkıntılı karmasık bır olay degıl coralan dıye dıge bır ılac ta kullanılabılır ama stres adrenalın panık ellerde tıtreme terleme beyın kısmı ıcın saneloc daha uygun yarım alın zararsız bır ılactır

28 Nisan 2021 09:21
NM
Soru Sahibi

Hocam tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın ramazan boyunca çok iyiydim istirahat nabzım 60-70 aralığındaydı 1 ay bende bu yüzden ilaca gerek duymadım çünkü genel tansiyonum düşük hocam 8-6 9-7 max 10-8 oluyor. Ama son 1 haftadır en düşük istirahat nabzım 90 civarlarında ama genelde 100ü buluyor hemen hemen. Dün tansiyon aletinde 130u gördüm tansiyonum 10-8di. Çarpıntı ataklarım olmuyor artık uzun süredir ama hocam bu nabız hızlılığını önceden bahsettiğim gibi hissetmiyorum yani 135i gördüm ama kalbime dokunmasam hissedebileceğim şiddette değil evet hızlı atıyor ama içten içe atması beni çok korkutuyor. Günlerim zehir oldu sınava az kaldı ben bu kalpten dolayı odaklanıp çalışamıyorum bile. Sizce tekrar kardiyolojiye mi görünmem gerekiyor. Bu hızlılık yorgunluğa falan sebep olmuyo tek sıkıntım içten içe böylesine hızlı atması. Bunun sebebi nedir sizce hocam ben ki önceden 75 80 nabzı bile hissederdim şuan 120 nabzı hissetmiyorum resmen. Bu çok mu tehlikeli bi durum. Geçen gecede 3-4 saniye süren bi kalp titremesi gibi bi durum yaşadım normal atımında değil sanki durdu kaldı da takıldı gibi çok kötü bi histi sonra 5 saniye sürdü sürmedi normal atıma döndüğü an çok aşırı sinüs ritminde hızlandı o hızda 1 dakika sonra normale döndü yavaşladı nabzım bunu yaşadıktan 15 20 dakika sonra da 1-2 kere tekleme yaşadım bi daha da olmadı. Kardiyoloji gezdiğimde eko incelenip sorun yok deniyo hocam ama kendimi bi sorun olmadığına ikna edemiyorum tekrar gitmeyi düsünüyorum gerek var mı sizce istirahat nabzım hiç normal değil değil mi? Kabızlık ve gaz sorunlarım var ama bunlarla ilgili değildir herhalde

16 Mayıs 2021 16:45

gerek yok aslında ilaca da gerek yok ama stres ve kalp hzını azaltmak için dideral sabah akşam yarım sınava kadar kullanın çay kahveyi azaltın/bırakın

18 Mayıs 2021 15:16
NM
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba bu sabaha karşı saatlerde bi kabusla uykumdan kalktığımda kalbim çok hızlıydı ama çarpıntı şeklinde olmadan içten içe 150 falan. Çok korktum hiç yavaşlamayacak gibi atıyodu. Yataktan kalktım hızla kapı pencere ne varsa açtım yere uzanıp karnıma çektim bacaklarımı yavaslamadı. Sonra soğuk suyla ayaklarımı yüzümü yıkadım baktım çok daha hızlandı saymaya çalıştım ölçemedim hocam öyle hızlıydı 200lerde falan gibiydi ama. Bu sefer geçmeyeceğini anlayınca zar zor 112yi aradım baya titriyodum ama bas dönmesi nefes darlığı ağrı falan olmadı hiç sadece çokk yüksek nabızdı işte. Evde saneloc vardı içeyim dedim içme dediler. İçeri geçtim beklemeye sonra yavaş yavaş nabzım düşmeye başladı hala hızlıydı ama yinede. Sonra ambulans gelmeye düşmüştü nabzım. 130 ölçüldü önce orda ekg çekildi ama ekgde sorun olmadığını söylediler. 10 dakika kadar kaldım ambulansta. Tansiyon 10/8 çıktı. Sonra ambulansta 95e 100e falan düştü bir şey yapmadan eve çıktım. Ambulansta dr bi stresim falan olup olmadığını sordu. Babamın 3 hafta önce kaza yapıp yoğun bakımda kaldığını ve haftaya sınava gireceğimi falan söyledim. Normaldir dedi sinüs ritminde kalp dedi. Ama en hızlı olduğu anda bende düzenli olup olmadığına baktım hemen arada 3 4 tekleme oldu ama sinüsteydi hep. Hocam onlar geldiğinde yavaşlamıştı ama kalbim biraz da ambulansın heyecanıyla 130 ciktigini sanıyorum yani o an atak yakalanmadı. Onlar gelmeden yaklasik 20-25 dk sürdü çok yüksek hızda. Sorum da şu hocam int baktigimda supraventrikuler tasikardiye benzettim. Yine bu benzeri atakla hastaneye gittigimde size de yazmistim orda yakalanmisti atak uygunsuz sinus tas konmustu. Sizce simdi bu yasadigimda uygunsuz sinus tas atağı olma ihtimali var mı yoksa svt falan mıdır

20 Haziran 2021 11:25

sadece stres psikiyatri

30 Haziran 2021 14:03