CZ
Soru Sahibi
3 Nisan 2012 16:18

us sonucu

merhaba hocam ben 35 yaşında bekarım. benim yıllardır meme ucumdan sıktığım zaman çok az sıvı geliyordu adetliyken gelmiyordu. hormon bozukluğu olduğum için doktor hormonel demişdi. ben sürekli kontrol ediyordum. bir süre kontrol etmedim o arada adet oldum. sonra ucunda hafif kaşıntı oldu sıktığımda kan geldi fakat sıktıkça rengi açıldı 1-2 aydır sıktığımda eskisi gibi. ultrason çekildim. her iki meme cilt,cilt altı yağlı dokular normal kalınlıkta, simetrik izlenmektedir. mmeme parankim yoğunlukları yaşla uyumlu görünümdedir. her iki meme parankimi içerisinde solid veya kistik yapıda yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. her iki aksillada büyüğü 37,7x11,4 mm boyutunda santrali hiperekojen, benign karakterlerde lam izlenmişdir.. ne demek istiyor cevaplarsanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim..

1 cevap
Cevaplar (1)

Züleyha hanım, meme ucundan berrak akıntı gelmesi tamamen normal ve hiç bir tanı ve tedavi işlemini haketmediği gibi kötü bir hastalığa da işaret değil. Sıkmak değil de kendiliğinden ve bol miktarda olan akıntılar bazen hormonal nedenlerle olabilir ama sıkmakla gelen berrak akıntı be nedne de bağlı değil. kanlı akıntılar ise çok önemli ama USG'de duktal ektazi yani süt kanallarının genişlemesi var ise önemli ki sizde o da yok. memeyi çok sıkarak kanamaya neden olmuş olabilirsiniz ve memenin kronik yaralanmaları yani müzmin şekilde darbe ve sıkıştırmalar meme kanserine neden olabilirler. Bunu yapmamalısınız. Tekrar kanama olması durumunda mutlaka detayli bir meme USG ve gerekirse galaktografi çekilmesi gerekli olacak. Geçmiş olsun.

11 Nisan 2012 22:22