DG
Soru Sahibi
18 Ocak 2019 12:28

Upj darlık amelıyatı

Merhaba hocam 19 aylık bebegım var. Anne karnındayken böbreklerinde problem olduğunu söylediler. Doğduktan sonra ultrason çekildik sol böbrekte parankim ekosu normal sol böbrek renal pelvis AP çapı 14 mm, parankim kalınlığı 3 mm dir. Sol böbrekte pelvikalisiyel sistem grade 3 hidronefroz ile uyumludur. Diğer ultarasonda parankim kalıngı 4 mm vertikal boyutu 60 mm renal pelvis AP çapı 20 mm sonrada sintiğrafi çekildi T MAX sol 15 sağ 14 TmAX t1/2 sag 26'50 Sol 11'11 SPLIT 50 _50 cıktı. Sonra upj darlık ameliyatı olduk Ameliyattan sonra 6 ay boyunca ultrasonlarımızda boyut 74 mm parankim 11 mm renal çapı 12x11 ölçülmüştür. Ameliyattan sonraki sintiğrafimiz TMAX sol 11 sağ 4 T1/2 sol 7 sağ 10 Split fonk. 50=50 Kontrol amaçlı tekrar çekildi 2 gün önce parankim kalınlığı 10mm ölçülmüş boyutu 78x32 sol böbrekte kaliksiyel agırlıklı grade 2-3 pelvikaliektazi izlemekte olup, pelvis AP çapı 10 mm ölçülmüş belirgin üreter dilatasyonu izlenmemiştir. Son sıntıgrafı ıse sol 17 sag 4 t Max Sol 16.44 sag 5.08 t1/2 SPLIT FONK. sol 49 sag 51 sonuc cıktı suan ne yapmamız gerekiyor tesekkur ler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Güngör Karagüzel
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Ameliyat sonrası çocuğunuzun sol böbreğindeki sorunun düzelmekte olduğu söylenebilir. Tetkiklerin sonuçları genelde bu tür ameliyatlardan sonra beklenen şekilde devam ediyor. Ancak bunların mutlaka sizi takip eden hekim tarafından muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi ve takibinin devam etmesi gerekir. Geçmiş olsun.

18 Ocak 2019 19:51