BM
Soru Sahibi
11 Mart 2007 00:00

ultrasonda sağ böbreğimde 1,6cmlk bi kist çıktı. ağrım oluyor çoğu zaman,be

ultrasonda sağ böbreğimde 1,6cmlk bi kist çıktı. ağrım oluyor çoğu zaman,ben hepatitb liyim.sorun karacğrmde sanıyodm değerlerim,karaciğerim normal. sorunum şu ki doktor bana bi üç aysonra gel dedi. ağrım var, ilaç sordum gerek yok dedi, istersen bi genel cerraha başvur dedi. ayrıca bacaklarımda ve kollarımda oluşan yaklaşık 8-9 aydır kızarıklıklar ve morlukları gösterdim bunun içinde deri uzmanına gitmemi söledi,beni başından savdı gibi geldi. napmam gerekiyor hocam,ssklıyım.ii calışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Bir böbrek kisti genelde ağrı yapmaz. Önemsiz bir hastalıktır. Yani bu tanı sizin yakınmalarınızla örtüşmüyor. Derideki lezyonlar nasıl bir görünümde bilmiyorum ama genel sistemik bir hastalığın bir parçası olabilir. Bence dermatoloji uzmanından önce bir iç hastalıkları uzmanı tarafından genel bir değerlendirme tekrar yapılmalı. Ama şunu da beliteyim, elbette sizin ağrınızın elbette bir nedeni vardır. Önemli olan önemli yaşamsal olabilecek bir nedeniş varmıdır yokmudur bunu saptamak. Bazen bir tanı konamayabilir ama önemli bir hastalık olmadığının anlaşılması yeterlidir. O zaman ağrıyı giderici bir tedavi yapılır bir taraftan gidiş izlenir gerekirse tetkikler tekrarlanır ama sonunda sorun çözülür. Sizin tetkikleriniz yeterli bir şekilde yapılmış da olabilir ama bişr diyalog eksikliği var sizi tatmin edememiş. Geçmiş olsun.

14 Mart 2007 00:00