AF
Soru Sahibi
3 Haziran 2021 16:39

Ultrason sonucu

Merhaba bugün ultrason girdim ve sonuçta bilateral aksiller bölge de en büyüğü solda 22x9mm boyutlarında, birkaç adet, hipoekoik,hiperekojen yağlı hilusu seçilen,parankimleri belirgenleşmiş LAM ile uyumlu kitle lezyon izlenmektedir. Sonuç: BI-RADS 3 meme US Tarama yöntemi olmayıp sınırlılıklar mevcuttur. Klinik bulgular FM ve MG ye eşlik etmektedir. Çoğu meme kanseri US ile saptanamaz. Hasta risk grubuna göre mamogrofik değerlendirme önerilir. Yazmışlar bunun anlamı nedir ? Kanser teşhisi mi koydular. Doktor randevusu iki hafta sonraya aldığım için anlayamadım. Halk dilinde tercüme edebilir misiniz rica etsem.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Semra Çapar
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Herhangi bir teşhis koymamışlar. Teşhis için mammografi çekilmesi gerekiyor denmiş. Endişelenecek bir durum yok ams ihmal etmeyin.

4 Haziran 2021 10:47
AF
Soru Sahibi

İlk mammografi istemişlerdi sonra ultrason gönderdi. Mammografi sonucu ise Her iki meme başı, areolar bölge, cilt ve ciltalti yağ planları normaldir. Her iki memede dağınık fibroglandüler dansiteler izlenmektedir (tip 2 meme natern dis kadranda fokal asimetrik opasite izlendi.Sağ meme üst orta kadranda lineer ve vuvarlak krokalsifikasyon ve asimetrik opasite izlenmektedir. Yazıyor. Acaba ameliyat gerekli mi ?

5 Haziran 2021 00:01
Op. Dr. Semra Çapar
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bir Genel Cerrahi uzmanının değerlendirmesi daha uygun olacaktır.

14 Haziran 2021 15:12