ÇK
Soru Sahibi
8 Aralık 2014 20:37

Tüp Bebek

Hocam öncelikle merhaba. Yaşım 27. Eşim ise 24 yaşında. Bundan yaklaşık 1 buçuk sene önce Testis CA nedeniyle ameliyat oldum ve ardından kemoterapi tedavisi aldım. Tedaviden önce 3 tüp sperm dondurma yapıldı. Dondurulan örneklerde sperm sayısı ortalama 1.8 milyon civarında ve ileri hareketlilik sorunu vardı. Eşimle birlikte çocuk sahibi olmak için Tüp Bebek tedavisine başvurduk. Yapılan incelemede kemoterapi nedeniyle bende canlı sperme rastlanmadı bu sebeple dondurulan örneklerden tüp bebek tedavisi denendi. Çözülen spermler ve eşimden alınan yumurtaların döllenmesi sonucu 3 adet iyi kalite ve 6 adet orta-düşük kalite embriyo elde edildi. Bu embriyolardan eşime 2 adet 4. gün embriyosu transfer edildi. Kalan 1 adet iyi ve 6 adet orta-kötü embriyo 4. günde donduruldu. Malesef gebeliğin oluşmadığı öğrendik. Kanda B HCG değerimiz 0.10 çıktı. Tedavi öncesi eşimin hormon tahlilleri, smear testi ve rahim filmi normaldi. Moral olarak biraz etkilendik. Elimizde yalnızca dondurulan spermlerimiz var. Bana da azosperm teşhisi kondu ve kemoterapiden dolayı microtese şansımız da yok. Bu aşamadan sonra daha dikkatli adım atmak istiyoruz. Çocuk sahibi oluruz veya olamayız bunu elbette ki bilemeyiz ama ne yapmamız gerektiği konusunda siz değerli hocalarımızdan fikir almak istiyoruz. Bizi aydınlatır ve yapabileceklerimiz konusunda bilgi verirseniz minnettar olacağız. Teşekkür ve saygı ile.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Mevcut dondurulmuş spermleri ekonomik kullanıp olabildiğince fazla yumurta hücresiyle döllendirerek olabildiğince fazla sayıda donmuş embryo saklamak akıllıca olur. Keşke daha çok embryo dondurulabilse idi. Kemoterapi yeni ise zaman içinde sperm yapımının başlaması olasılığı da yok değil. Merkez seçiminde titiz olmanız gereğini söylemeye bile gerek yok sanırım.

17 Aralık 2014 10:35