HZ
Soru Sahibi
17 Ağustos 2016 08:57

Tüp Bebek ve E2

Hocam merhaba, bizim 2 Biyokimyasal Gebelik sonrası çocuk denemelerimiz doğal yollarla olumlu sonçlanmadı (1.5 yıl). HSG sonucum : Sağ tüp hafif ampuller ektasi, sol tüp açık, değerlerim aşağıdaki gibidir. Testosteron 53.17 Serbest 0.86 Prolaktin 12-17 (2-3 ay arayla) AMH 2.67 Smear Temiz Menogon (2toz +1 su) ve ovitrelle ile deneme sonucu 4 yumurta oluştu ancak regl. 2. Günü kontrolde yumurtaların çatlamadığı görüldü. Cyclo progynova verildi 21 gün kullandım. Yine reglinin 3. Günü yapılan kontrollerde FSH, LH, THS değerleri sınırlar içindeyken, E2 değerim 147 çıktı. Tüp bebek tedavisne başlamam gerektiği belirtildi. Doktorum Cyclo progynova sonrası bu değerin düşmesi gerektiğini söyledi. Normalde herhangi bir adet düzensizliğim yok 26-28 günde ve 5-6 gün süreyle adet oluyorum. Bu ay kullanmak üzere Estrofem (3x1) ve 2 hafta sonra başlamak üzere Duphaston (2x1) kullanmamı önerdi. E2 değeri yüksekliğinin nedeni olarak düşük rezerv teşhisi kondu ancak AMH değerim 2.67. Bu hormonu Menogon ve ovitrelle ile olduğum tedavi artırmış olaiblir mi? Bu Estrofem ve Duphaston uygun ilaçlar mıdır?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu soruları Sizi takip eden hekim ile paylaşmanızı tavsiye ederim. Sanki hekiminizin kafasında bir düşünce var ve ona göre birşeyler yapıyor. Muayene bulguları çok önemlidir

26 Ağustos 2016 08:55