gk
Soru Sahibi
10 Mayıs 2019 07:01

Trombofilebit mi dvt mi

Annem 60 yaşında dize kadar kızarıklık ve şişlik oldu ilk çekilen doblerde derin venöz yapıda agumentesyona kopresyona yanıt tamdır.tromboz lehine bulgu saplanmamıştır.sol kururiste ve ayakta cild altı dokular ödemlidir.sol kuriste vsm önönde seyreden venöz yapıda kompresyona yanıt alınamadı tromboflebit? Dr.tromboflebit tanısıyla hibor daflon başladı.başka bir hastanede 10 gün sonra tekrar dobler çektirdim Sol poplitealvende geçirilmiş tromböze sekonder düzensizlikler ve trombüs kalıntıları izlenmektedir ancak akım mevcuttur.diğer allt ekstremite venleri normaldir.diğer sol extremite venleri tüm traseleri boyunca açık lümene sahiptir akım diğer venöz yapıda izlenebipmekte olup kan akımı tüm lümeni doldurabilmektedir.cilt cilt altı dokular ödemli görünümdedir. Artetiel yapıda normal trifazik akım şekli dikkati çekmiştir.dobler sonucunun yorumu nedir. Tedavi devamı ne olmalı teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ömer Tanyeli
Kalp Damar Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun.. Dopler usg sonucu ve kliniğe göre popliteal vende DVT tanısı gibi duruyor.. eslik eden VSM hattında tromboflebit olabilir.. ama tedaviyi çok fazla değiştirmez diye düşünüyorum.. hastanızın durumuna göre en az 3 ay süre ile Coumadin önerilebilir veya iğne ile devam edilebilir.. bu konuda lütfen sizi takip eden klinisyeniniz ile görüşün.. Saygılarımla..

13 Mayıs 2019 09:18