BY
Soru Sahibi
6 Kasım 2021 20:52

Tremor tanısı nasıl konulur

Merhaba saygı değer hocam iyi akşamlar. Benim sorum baş titremesi ile ilgili. Cevaplarsanız çok memnun olurum. Bende baş titremesi mevcut şiddetli değil ama kafam ağır geliyormuş gibi hissediyorum kafamı sağa sola çevirirken hafif titrediğini hissediyorum. Sonra sabit bakınca da ileri geri titrediğini hissediyorum özellikle yatakta uzanırken ani sıkma tarzında yani irkilme gibi bir titreme oluyor anlık kafam titriyor sonra düzeliyor. El titremem pek bariz değil hafif titreme var gibi ama kahve fincanını dökmeden içebiliyorum. Merdiven inerken de bacaklarım titriyor. Bende alt çene ileriliği var hocam bu yüzden konuşurken biraz zorlanıyorum ağzımı açarken titriyormuş gibi oluyor ama çene probleminden dolayı mı yoksa nörolojik hastalıktan dolayı mı bilmiyorum. Şimdi kendimde tremor hastalığından şüpheleniyorum yakında doktora gideceğim şu an yoğunum ve yurt dışındayım gidemiyorum hocam emg yada eeg çekilmeyi düşünüyorum bu tarama yöntemleriyle tremor yada distoni varlığı tespit edilebilir mi hocam. Tekrardan teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Fehim Arman
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Esansiyel tremor dediğimiz ailevi tremolarda baş ve el titremesi görülüyor, tiroid fazla çalışırsa da olabilir. Nöroloji hekimi değerlendirsin.

15 Kasım 2021 13:07
BY
Soru Sahibi

Hocam ilgilenip cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bundan 3 sene önce 15 yaşlarındayken kan tahlili yaptırmıştım sonuçlarım TSH normal, Serbest T4 (referans ağırlığı :0.8-2) (değer: 0.75 ng/dl) şeklinde hocam sanırım tiroid bozukluğum var siz daha iyi anlarsınız o zamanlar doktora farklı bir şikayetten gitmiştim hocam neden gittiğimi hatırlamıyorum. Ailemde de bu hastalıktan yok hocam sanırım tremor genetik bir hastalık acaba başka bir hastalık olma ihtimali var mıdır hocam bir de emg çekimi ile tremor tanısı koyulabilir mi. Teşekkür ederim hocam tekrardan

15 Kasım 2021 16:52
Prof. Dr. Fehim Arman
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

T4 düşük bulunmuş, yüksek olsa tremor yapar, tiroide bağlı olmadığı anlaşılıyor, bu durumda esansiyel tremora uyuyor.

4 Aralık 2021 23:20