6 Ocak 2013 21:05

Tortikolis

Hocam, şu an 6 aylık olan kızıma 2 buçuk aylıkken tortikolis teşhisi konuldu. Teşhisi koyan doktor ve bir fizyoreapistin de önerileri doğrultusunda kızıma pasif egzersizler yapıyorum. Boynundaki şişlik küçüldü ama tam kaybolmadı. Önce ön cepheden bakarken de eğrilik vardı ama şimdi yok sadece tortikolis olan tarafa başını tam olarak döndüremiyor. Yüz üstü yatarken yine sorunlu tarafa kesinlikle yatmıyor. Kızımı bir hafta önce başka bir doktora muayeneye götürdüğüm. Ben söyleyene kadar o bile tortikolis olduğunu farketmemiş. Ama doktor 6. aya kadar tam düzelme sağlanamamışsa cerrahi müdahelenin gerektiğini belirtti. Yine de kızımda 1 ay - 1 buçuk ay egzersizlere devam etmemi buna rağmen tam düzelme olmamışsa cerrahi müdaheleyi önerdi. Ancak ben bazı forumlarda egzersizlerin 1 yaşına kadar devam ettirilmesi gerektiğini ve bu egzersizler yetersizse fizik tedaviyi önerdiklerini buna rağmen de düzelme olmamışsa cerrahi müdahele gerektiğ okumuştum. Tereddütte kaldım, ne yapmalıyım? Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Haluk Öztürk
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Şeniz hanım, şu an tortikolis teşhisi ile pasif egzersizler yapıyorsunuz. Boynundaki şişliğin küçülmesi egzersiz den yarar gördüğünü gösteriyor. ancak tam kaybolmaması tedavinin henüz yetmediğini gösteriyor. Egsersizlerin sayısını her hafta artırmak gerekir. Ön cepheden çekilen Kartpostal büyüklüğündeki fotoğraf ile yüzde asimetri varmı? Ölçüm yapmak ve ona tadavinin devamını konusunu konuşmak gerekir. Gelişen asimetri çok önemli. Tortikolis olan tarafa başını tam olarak döndüremiyor olması gerginlikten mi? bilmek gerekir. Düzelme oluyor, asimetri yoksa tedaviye devam etmek gerekir. 6. ay - 1 yıl olabilir. Tam düzelme sağlanamamışsa cerrahi müdahele gerekir. Yüzde gelişen asimetri yönünden takibinin iyi yapılması gerekir. Geçmiş olsun. Saygılar. Prof. Dr. Haluk ÖZTÜRK Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı

7 Ocak 2013 11:45