ÖY
Soru Sahibi
2 Mart 2020 12:59

Torakal ağrı lütfen

Lütfen sağlık personeliyim cevaplarmısınız Torakal fıtık Mrb hocam Gün içerisinde zaman zaman sırt bölgemde çivi çakar gibi ağrım oluyor.mr raporum aşağıda Cevaplarsanız sevinirim.saygilar Uygulanan Sekanslar: Sagital planda FSE T1, FSE T2, Aksiyal planda FSE T2 ağırlıklı sekanslar alınmıştır. İnceleme: Torakal kifoz konfigürasyonu,dağılımları doğal izlenmiştir. Torakal vertebralarda skolyoz mevcuttur. Th7-8 düzeyinde sol santrolateral diskal protrüzyon ön subaraknoid mesafeyi silmiştir. Diğer torakal intervertebral disklerin yükseklikleri, konfigürasyonları, sinyal intesiteleri tabii olarak izlenmiş olup arka konturlarında spinal kanal yönünde anlamlı bir taşma saptanmamıştır. Dorsal mesafede subaraknoid mesafeler korunmuştur. Torakal seviyede spinal kordun morfoloji ve sinyal intensite dağılım doğal olarak izlenmiş olup, kord içi patolojik sinyal intensite değişikliği veya yer kaplayıcı kitle lezyonu saptanmamıştır. Torakal seviyede osseöz spinal kanal çapları ve bilateral nöral foramen genişlikleri fizyolojik sınırlar içerisindedir. Torakal faset eklemler doğal izlenmektedir. Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. İnceleme alanına giren karaciğerde sağ lobda en büyüğü 1,5 cm boyutlarında şüpheli nodüler oluşumlar izlenmektedir. Bu oluşumların gereklilik halinde USG ile değerlendirilmesi önerilmektedir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Naşit Aksoy
Anestezi ve Reanimasyon , Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon)

T7-T8 aralığından epidural steroid ENJ. İle tedavi sonucu ağrılar hafifletilebilir. Ancak skolyoz nedeniyle nüks etme olasılığı yüksektir.

3 Mart 2020 21:49
ÖY
Soru Sahibi

Merhaba hocam Amaliyat olmam mı gerekecek

15 Mart 2020 14:40
Uzm. Dr. Naşit Aksoy
Anestezi ve Reanimasyon , Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon)

Operasyon gerekmez

17 Mart 2020 15:18