BB
Soru Sahibi
22 Kasım 2015 11:21

testis buyumesi

8 yas 7 aylik erkek çocuğum için testislerde buyume şikayeti ile cocuk endokrine gittim tüm tahliller ve görüntüleme işlemleri yapıldı Puberte prekoks teşhisi kondu ve ilk decapeptyl ignesini 5 gün önce oldu. *** *** ** te cekiken testis usg de Sag testis 24.7×16.7×11.7 volum 2.53 Sol testis 24.7×15. 5× 13.6 volum 2.72 Kitle yok ancak her iki testis peeiferinde milimetrik cok sayida kalsifikasyon her iki hemiskrotumda minimal hidrosel var.Oglumun 1.5 yaşında çift taraflı hidrosel ameliyati olduğunu belirteyim.benim sormak istediğim igneyi yaptırdıktan 2-3 gün sonra sağ testis daha belirgin olmak üzere testislerde buyume oldu sizce bu decapeptyl iğneden olmuş olabilir mi çünkü bu ilaç ilk kullanildiginda testesteron da geçici bir yükselme yapıyormuş , lütfen cevaplarsaniz çok onemlitesekkurler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Tahmininiz doğru olabilir. Konuyu endokrinoloji doktorunuzla görüşün. Hidrosel ve kalsifikasyonların çocuk ürolojisi uzmanı tarafından takibi doğru olur.

29 Kasım 2015 17:34
BB
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim

29 Kasım 2015 22:42
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Rica ederim.

29 Kasım 2015 22:47