SY
Soru Sahibi
15 Ekim 2021 19:53

TEŞEKKÜR EDERİM

Lomber lordoz doğaldır. L5-S1 intervertebral disk mesafesi daralmıştır.Diğer intervertebral disk mesafeleri normal olarak izlenmektedir. Sagıtal T2 ağırlıklı serilerde tüm intervertebral disklerinde dejenerasyon lehine sinyal intensite kaybı izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi. L5-S1 intervertebral diskinde dejeneratif sinyal kaybı ve diffüz posterior protrüzyon izlenmiştir. Bilateral nöral foramenler inferiorda daralmıştır. L5 vertebra seviyesinde orta hattın hafif sağında kraniokaudal uzunluğu 13mm, derinliği 4mm ölçülen sekestre diske ait olabilecek görünüm dikkati çekmiştir. Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri normaldir. Disk poste KISACA ANLIYACAGIM ŞEKİLDE CEVAPLIYA BİLİRMİSİNİZ

1 cevap
Cevaplar (1)

Kısaca; L5-S1 denilen son bel omuru ile ilk kuyruk kemiği (sacral) omuru arasında diskte fıtıklaşma (sekestre disk) ve daralma olduğunu söylüyor. Bu arada ben iç hastalıkları uzmanıyım. Durumun ortopedist ya da nörolog tarafından değerlendirilmesi daha iyi olur. Geçmiş olsun.

15 Ekim 2021 21:38