KB
Soru Sahibi
3 Şubat 2015 21:02

syrıngomyeli

hocam merhaba özellıkle bu soruyu size sormak istedım hocam 2008 yılında c5/6 seviyesıne lamınoplasti yapıldı mr o zmn ensemde et parcası gbi bişi vardı ondan dolayıu ameliyat öncesımnde hiç şikayewtım yoktu ama arkadasım enseme vurunca sankı tuym vucudumu elektrık çarptı bnde böyle yasamak istemedgm için opere oldum mr cekıldım en son nunu paylasıcam sızınle sıkayetım el ve ayaklarda guçsuzluk arada idrar tutamama şikayetlerım var mr raporum söyle;Hastanızın IV KONTRASTLI SERVİKAL MRG incelemesinde: Servikal lordoz normal izlendi. Servikal vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Servikal intervertebral disklerde sinyal intensite ve yükseklik kaybı izlenmemektedir. C3-C4 intervertebral disk konturu, faset eklemler ve intervertebral foramen genişlikleri normaldir. C4-C5 düzeyinde spinal kord santral kanalda minimal syrıngohidromyelik genişleme mevcuttur. C5 vertebra düzeyinde spinal kord posteriorunda trakt izlenmektedir. Bu düzeyde spinal kord posteriorunda postop değişiklikler mevcuttur. Postkontrast çalışmada patolojik opaklanma saptanmadı. Nüks-rezidü lezyon izlenmedi. C5-C6 intervertebral disk konturu, faset eklemler ve intervertebral foramen genişlikleri normaldir. C6-C7 intervertebral disk konturu, faset eklemler ve intervertebral foramen genişlikleri normaldir. Servikal spinal kord boyut ve intensitesi normaldir. SONUÇ: *C4-5 düzeyinde spinal kord posteriorunda postoperatif değişiklikler, *C4-5 düzeyinde spinal kord santral kanalda minimal genişleme, *C5 düzeyinde spinal kord posteriorunda trakt(postoperatif değişikliklere sekonder?).hemen akabinde yapılan iğne EMG sonucu ise BU BULGULAR C8-T1 MİYOTOMLARINDA ÖN KÖK/ÖN BOYNUZ TUTULUMU LEHİNE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.. sonuç nedr takıplkerımde syrıngomyelı denen bu baş belası çıkıyor bi de öğürenmek istedgm şu bu syrıngomyelı kuçuk dahı olsa askerlığe elverışlı olmuyuormus dogru mu hocam askerliğe engelmış daha gitmedım çunku bu çok önemlı cvp olacak benım için

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Varol Aydın
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Iyi akşamlar Öncelikle geçmiş olsun. MRG bulguları önemli ve hayatınızı etkileyecek bir sorun olduğunu düşündürmüyor. Askerlik ile ilgili olarak da Askeri hastanenin değerlendirmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Saygılarımla

6 Şubat 2015 21:00