ÇS
Soru Sahibi
9 Ocak 2016 11:01

Spina bifida ve normal dogum

Mrb sayin doktorum.30 yasinda 37 haftalik hamileyim ilk digumum normaldi ve sonrasinda sol bacagimda his kaybi olustu.emar sonucum budur.Lomber vertebraların ve incelemealanına gire alt tokara vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Paravertebral yumuşak doku planları normal görünümdedir. Lomber lordoz tabiidir. Spinal kord L5 seviyesinde sonlanmaktadı.(tedhered kord sendromu) Spinal kanal normalden geniştir. L5-S1 seviyesinde posteriorde defekt izlenmiştir(spina bifida) L5 ve S1 seviyesinde defekte uzanan spinal kanal posterior kesiminde 51x16 mm ebatlarında lipom ile uyumlu kitle görülmüştür.(terminal lipom).Lipom dural keseye ,korda ve köklere bası yapmıştır .Keseden ayrımı yapılamamıştır. S1-2 seviyesinde sağ lateral reseste sağ nöral foramene uzanan 31x31x26 mm ebatlarında tarlov kisti izlenmiştir. Benim size sorum bu dogumumu sezeryan mi yapmalıyım şimdiden çok agrim var koluma vurmaya başladı , normal doğum sikintilarimi arttırır mi ? Çok tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Ben asla normal doğum ile sizi riske atmazdım. Oldukça ciddi bir durum.

10 Ocak 2016 09:21