SD
Soru Sahibi
17 Mart 2016 18:44

Sol köprücük kemiği Çıkığı

Merhaba hocam 21 yaşındayım ve bir trafik kazası sonucu yaklaşık 2 ay önce sol köprücük kemiğim tip 1 olarak çıktı ve şu an kullanabiliyorum fakat ağrısı hala devam ediyor ve kolum bana ağır geliyor. Kendimce güçlendirmeye çalışıyorum ama görüntüsü ve ağrısı beni rahatsız ediyor ameliyat olmak istiyorum ama riskli olduğu için endişeliyim. Ameliyat olmadan eski haline dönmesi için ne yapabilirim ve görünürdeki çıkığın fizik tedavi ile yerine oturması mümkün mü ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Baktır
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Deniz SEVİL, 2 ay önce oluşmuş Tip 1 akromio-klavikuler eklem çıkığına şu an bir şey yapılmaz. Çünkü 2 ay içinde artık sert bağ dokuları eklemi olduğu pozisyonda tutar değiştirilemez. Zaten Tip 1 çıkıklarda çoğu kez cerrahi gerekmez. Fakat cerrahi uygulama yapılacaksa da ilk 1 hafta 10 gün içinde yapılmalıdır. 2 ay sonraki müdahalenin size faydasından çok zararı olur. Sağlıklı günler dileklerimle.

15 Nisan 2016 12:01