gk
Soru Sahibi
28 Ekim 2021 13:54

Sol el tercihi

Merhaba hocam 10 aylık bebeğim var sol elini az kullanıyor yumruk yapıp geride bırakıyor bunun için beyin MR çektirdik sonucu sizinle paylaşsam bakıp ne olduğunu söylermisiniz sadece elinde bi kasılma var gelişimi iyi sekiz buçuk ayından itaberan desteksiz oturmaya başladı yuvarlanıyor sürünüyor ama hala emeklemiyor. Serebral palsi olmasından çok korkuyorum beyin MR sonucuna bakıp yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler hocam. Sağ lateral ventirkül korpus posterior bölüm komşuluğunda periventriküler derin ak maddeden başlayarak frontoparietal bileşkede subkortikal ak maddeye doğru uzanan yaklaşık 2.8cm’lik alanı etkileyen T2-FLAIR hiperintens, T1 izo-hipointens lökomalazik değişiklikler ve konturlarda gliozis.  Difüzyon ağırlıklı sekanslarda akut iskemi bulgusu saptanmadı. Patolojik kontrastlanma mevcut değildir.  Sinüzit bulguları ve bilateral otitis media bulguları mevcuttur.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Emg yaptırın doğumda plexus lezyonu olabilir bir de boyun MR çektirin plexus ve servikal kord görülür

29 Ekim 2021 09:33
gk
Soru Sahibi

Tamam hocam. Peki Beyin MR sonucunda ne diyor hocam hasar var mı beyninde ilerleme söz konusu olurmu ve çocukta başka gerileme olurmu bedensel ve zihinsel olarak ? Şuan hiç bir sıkıntısı yok sadece sol elini az kullanıyor.

29 Ekim 2021 12:12
Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Söylediklerimi yaptırın

29 Ekim 2021 13:24