tm
Soru Sahibi
7 Kasım 2018 10:57

SOL BACAKTA UYUŞMA ŞİKAYETİ

İyi günler hocam, 30 yaşındayım. 25 derecelik skolyozum mevcut. (13 senedir derece değişmedi) Bu 13 sene boyunca sırtımın solunda sabahları kalkınca ve gün içinde 3-4 saatte bir 1-2 saat süren ağrılarım var. Bu senelerdir değişmedi. Ancak son 6 aydır sol bacağımda dizimin hemen üstünde (uyluk kemiğimde) ve ayak parmaklarımda uyuşma ( ağırlaşma) şikayetim var. Otururken ayağımı yerde bir miktar sürüklemekte zorlanıyorum(ağırlık hissi olduğu için) Bu uyuşmanın sebebi skolyoz olabilir mi? Eğer öyleyse ne yapmamı önerirsiniz? NOT: Bu uyuşmanın olduğu zamanlarda ani diz boşalması şikayetim de başlamıştı. Diz emarında ön çapraz bağ kısmı yırtığı çıktı. Ama doktorlar ACL yırtığı uyuşma yapmaz dedi. O yüzden aklıma skolyoz geldi. Belimde 2 adet fıtık başlangıcı var. Ama sinirlere baskı yapmadığını söylediler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ümit Sarp
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba; Skolyoz hastalarında, Bacak sinirlerinin Belde-kalçada yada bacakta etkilenmesi olabilir. Bunun etkilenme yerini bulmak için iyi bir muayene ve farklı testler gerekir. Sonrasında Nöral terapi, Özellikle skolyoz için proloterapi tedavisi ile uyuşmalarınız giderilebilir. Düzenli egzersiz ve fizik tedavi ile beraber tedavi edilebilir.Geçmiş olsun. Sağlıklı günler.

21 Kasım 2018 12:53