aA
Soru Sahibi
31 Aralık 2012 17:31

SİTOGENETİK ANALİZ

Çocuk Nörolojisi / Genel hocam öncelikle görevinizde başarılar dilerim 3,5 aylık bie bebeğin özürlü olup olmadığıyla ilgili SİTOGENETİK ANALİZ istenmiş bu analiz yapılmış ancak doktor ocak ayının sonlarına kadar izinli oldugundan degerlendirme henüz yapılamamış.ben raporda yazanları size iletiyorum lütfen ne oldugunu ve aciliyeti varmıdır bildiriniz. MATERYAL:PERİFERİK KAN YÖNTEM:KISA SÜRELİ HÜCRE KÜLTÜRÜ BANLAMA:GTL/*** *** ** METAFAZ SAYISI:20 ENDİKASYONU:MAKROSEFALİ HASTAYA AİT MATERYALDEN HERHANGİ BİR SAYISAL VEYA GROS YAPISAL KROMOZOM ANOMALİSİ GÖZLENMEMİŞ.GENETİK ANALİZ SONUÇLARININ AİLEYE GENETİK DANIŞMA EŞLİĞİNDE VERİLMESİ UYGUNDUR.hocam bu rapordan ne anlamalıyız lütfen çok ricam acele bilgilendiriniz.ŞİMDİDEN ÇOK TESEKKÜRLER

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Atilla Kurtuluş
Pratisyen Hekimlik

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Fiziki görünümünde baş çapı büyük olan bir bebeğinizin olduğunu, kromozom analizi yapıldığını, anormal görünümlü kromozom olmadığını anlıyoruz. Bebeğin bunun dışında başka fiziksel anomalileri varsa onlar da değerlendirilmeye alınmalı, yoksa bebeğin baş büyüklüğüne sebep olan şeyin ne olduğuna yönelik Çocuk Cerrahi, Beyin Cerrahi ve Çocuk Nörolojisi açısından değerlendirilmesini öneririm. Allah'tan şifa diliyorum.

31 Aralık 2012 17:47