18 Ocak 2017 21:25

Sindirim sorunu, fitil kullanımı

Doktor Hnm. 8 aylık bir oğlum var.3. Ayından itibaren sindirim ile ilgili sıkıntı yaşamaktayız. Kabızlık önleyici laktüloz şurup ve sindirimi destekleyici probiyotiklerden dönem dönem kullandık. Bir kaç gündür kefir de veriyorum. Sindirimi hala düzene girmedi. Hergün kaka yapmıyor. Yaptığında ise sert yapıyor. Doktorumuz 3 gün bekleyip 4. Gün fitil vermemi önerdi. Sünneti yapılırken de çocuk cerrahı kaka yapmadığında basur olmaması için hergün fitil vermemi önerdi. Benim iki sorum var. Sindirimini nasıl düzene sokabilirim ve fitil kullanımı cinsel istismara duyarsızlaştırır mı. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Esin Koç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Devamlı fitil kullanmak kabızlığı tedavi etmez. Önce altta yatan bir neden olmasın diye muayene ve tetkikleri yapılmalı, daha sonra uygun diyet uygulanmalı, bu şekilde sonuca varılamazsa ilaç tedavisine geçilmelidir.

18 Ocak 2017 22:28