LJ
Soru Sahibi
2 Ekim 2019 22:02

sığla yağı

sığla yağı kullanımı çinko,magnezyum,b12 emilimini engeller mi?aynı gün bu takviyeleride kullanıyorum

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Öncelikle geçmiş olsun. Sığla yağını niçin kullanıyorsunuz? Sığla reçinesini absorpsiyon sorunu oluşturabilir. Ama sadece yağı olursa güvenlidir. Tedbiren diğerleri sığla yağından 2 saat önce veya sonra kullanılsa daha iyi olur. Tekrar geçmiş olsun. İyi günler.

9 Ekim 2019 15:40
LJ
Soru Sahibi

Teşekkür ederim.ben bol bol sirke içiyordum.sonradan midem ağrımaya başladı.araştırınca bol sirke içmek mideyi delebiliyormuş.bende 10 gün ara verdim.10gün sonra 1 tatlı kaşığıyla tekrar başladım.ama 1,2 hafta sonra midem yine ağrımaya başlıyor.şimdilik sirke içmiyorum.midemde ağrımıyor.ama sirke içemiyorum.bundan dolayı sığla yağı(reçine kıvamında) satın aldım.ama daha başlamadım.sığla yağı kullanmadan ve sirkede içmeden kendi kendine midemin sorunu geçer mi?

10 Ekim 2019 00:06
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Reçine kıvamında Sığla bazı besin maddelerine bağlanarak amilimlerini engelleyebilir. Sirke içmaseniz iyi olur. Bol su için. Baharatlılardan uzak durun. Ağrılarınız devam ederse bir gastroenteroloji bölümüne müracaat ederek endoskopi yaptırmanız fayda olur.

18 Ekim 2019 10:24
LJ
Soru Sahibi

Ben sebze suyu içtim.yine midem ağrımaya başladı.bundan dolayı elimdeki reçine kıvamındaki sığla yağını kullanmaya başladım.ama şunu öğrenmek istiyorum.ben sirkesiz,limonsuz lahana ,pancar turşusu yiyiyorum hergün.midemde bir ağrı olmuyor.şuan sığla yağına başladım.bu yediğim turşu reçine yapısındaki sığla yağının olumlu etkisini yok eder mi?bilgi verirseniz sevinirim

26 Ekim 2019 23:36
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Sığla yağını yemekten bir saat önce içerseniz etkileşim olmaz. Midenizdeki ağrının asıl sebebini bulmak önemlidir. Bir gastroenteroloğa gitseniz iyi olur. Geçmiş olsun.

28 Ekim 2019 16:01