DM
Soru Sahibi
3 Temmuz 2021 12:40

Servikal Vertebra MR

Hocam Kolay gelsin. KTS ,SDH (CDH) , TOS şüpheleri ile Mr a yönlendirildim.Sağ kolumda uyuşma ve soğuk ortamda parmaklarımda renk değişimi var. Servikal lordoz düzleşmiştir. Servikal vertebraların yükseklik ve sinyal intensiteleri normaldir. Servikal disklerde dejenerasyon mevcuttur. Servikal vertebralarda osteofitler, schhmorl nodülleri mevcuttur. Servikal düzeyde tip II end plate değişikliği izlenmiştir. Odontoid proçes düzeyi heterojen görünümlüdür ve bu düzeyde kontur düzensizliği izlenmiştir bu düzeydeki kemik yapıların 3D BT ile birlikte değerlendirilmesi Önerilir. Kraniyoservikal bileşke normal lokalizasyondadır. C3-C4 düzeyinde diffüz bulging zemininde sol santrolateral foraminal protrüde diske bağlı spinal korda bası etkisi mevcuttur. Bilateral nöral foramenler daralmıştır ve intraforaminal C4 rutuna bası etkisi mevcuttur. C4-C5 düzeyinde diffüz bulging zemininde bilateral santrolateral foraminal protrüde diske bağlı spinal korda bası etkisi mevcuttur, spinal kord kalınlığı incelmiştir. Bilateral nöral foramenler dardır, intraforaminal sinire bası etkisi mevcuttur. C5-C6 düzeyinde diffüz bulging zemininde sol santrolateral bilateral foraminal protrüde diske bağlı sol anteriordan spinal korda bası etkisi mevcuttur. Bilateral nöral foramen daralmıştır ve intraforaminal sinire bası etkisi mevcuttur. C6-C7 düzeyinde diffüz bulginge bağlı subaraknoid mesafe daralmıştır. Bilateral nöral foramenler minimal daralmıştır. İntraforaminal siniri irrite etmektedir. 0 Servikal posterior vertebral elemanlarda dejeneratif hipertrofik değişiklikler izlenmiştir. 0 DEĞERLENDİRİRMİSİNİZ.*** *** **

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Mutlaka iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmleri incelemek lazım ki ona göre karar verelim. 3 mesafe birden sıkıntılı. Ameliyat sınırında olması sebebiyle iyi karar vermemiz lazım. Ona göre mikrocerrahi ile halledelim. *** *** ** 09 Vesile hanım ile adres konusunu konuşabilirsiniz

3 Temmuz 2021 14:12