YA
Soru Sahibi
31 Ekim 2015 12:31

Seftriakson Menenjit Dozu

Merhaba.İlçe acilde pratisyen olarak çalışıyorum.İesef in prospektüsünde 14 günlüğe kadar olanlarda maximum 50mg/kg 15günlükten 12 yaşına kadar olan çocuklarda maximum 80mg/kg demiş.Ancak menenjitte 100mg/kg kullanılmalı demiş.Yani bu durumda menenjitten şüphelendiğimiz ama doğrulanmamış 14 günlükten küçük bir vakada 100mg/kg iesef kullanabilirmiyiz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Paşa Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Erişkinde menenjitte biz Seftriakson' u normal dozun üzerinde kullanıyoruz, 2x1 yerine 2x2 gibi mesela, Ama LP yapmak gerekir, Eğer hangi tip menenjit oldugunudışlayamıyorsak anti viral de başlamak gerekir, Asiklovir gibi, Çocuk dozları bizimkine göre farklı oluyor tabi, ona vademecum dan bakabilirsiniz

3 Kasım 2015 10:21