HN
Soru Sahibi
16 Mayıs 2021 11:40

Sayın hocam

Hocam beni 6 ay önce kedi ile riski temas oldu ben aşı yaptırmadım sonra internetten araştırın ca kuduz ve kuluçka süresiyle bir sürü yazı gördüm 3 ay önce aşı oldum şimdi ben korunuyor muyum 3 ay sonra aşı olmam kuluçka süresini uzatmış mıdır bulaş olduysa bile beni aşılarım korur mu sizin araştırmalarınız ve bilginiz benim durumu mu ne gösteriyor birde kuduzun testi var mı

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Son sorundan başlayayım kuduz antikorları çok nadir merkezlerde bakılıyor. 3 ay sonra da aşı olsanız antikorlar oluşmuştur. Koruma konusuna gelince bu antikorlar özellikle daha sonra olabilecek temaslarda sizi koruyacaktır. Eğer 6 ay önceki temasınızda kuduz bulaşsaydı muhtemelen kuduz gelişecekti. Sorun yok yani. Bilmem sorularınıza cevap verebildim mi.

16 Mayıs 2021 12:04