2 Eylül 2011 14:30

Sayın hocam, 20 günlük bebeğim var ve çok aşırı sancısı var. O kadar çok ağ

Sayın hocam, 20 günlük bebeğim var ve çok aşırı sancısı var. O kadar çok ağlıyor ki, zaman zaman nefessiz kalıyor. Uyurken bile inliyor. Anason çayı, ıhlamur içmemi ve bebeğe içirmemi önerenler oldu, sancısı olduğu sırada bebeğe 2-3 kaşık şekerli su içirmemi önerenler oldu. Bazı damla isimleri verildi. Ben cesaret edemiyorum. Doktora götürdüğümde de bunun bir süreç olduğunu ve 2-3 ay sonra düzelebileceğini söyledi ve verdiği damla (Bio Gaia) hiçbir işe yaramadı. 2-3 ay bebeğimin bu kadar acı çekmesine nasıl dayanacağım bilemiyorum. Acılarını dindirecek yada hafifletecek önerilerinize ihtiyacım var. Çok zor durumdayım ve bana yardımcı olurmusunuz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Durmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Özlem Hanım, Nedeni belli olmayan infantil kolik dediğimiz, sıklıkla ilk 3 ayda görülen aşırı sancılanmalara çoğu kez tam etkili bir tedavi bulmak mümkün değil, sadece bebeğin ve anne-babanın tahammül edebilmesini sağlamak adına bir takım yaklaşımlar denenebiliyor. Aslında kullanmış olduğunuz Biogaia, bu tür bebeklerde doğru şekilde kullanıldığında 1 hafta sonunda % 70 düzelme sağlayan en etkili uygulamadır, ama sanırım sizin ufaklık fayda görmeyen % 30'a girmiş. Eğer birkaç gün kullanıp kestiyseniz yine de kullanım sürenizi uzatmanızın yararı olabilir. Bazen emzirmeyle ilgili yapılan hatalar, bazen allerji gibi durumlar koliği arttırabilir. Altta yatan başka ek bir sorun yoksa ve sadece basit kolik sancısı ise, yapılabiliecekler bebeğin arabayla dolaştırılması, sallanması, annenin karnının içindeki sesleri taklit eden müzik CD'leri ya da elektrik süpürgesi-saç kurutma makinesi sesi gibi anne rahmindeki ses ve hareketleri çağrıştıran uygulamalarla kolikli dönemlerin geçiştirilmeye çalışılmasıdır. Kolay gelsin, bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi dilerim.

3 Eylül 2011 15:54