KB
Soru Sahibi
12 Mayıs 2011 19:37

Sayın Durduran..benim sizden öğrenmek istediğim konu...benim annem AB (RH+)

Sayın Durduran..benim sizden öğrenmek istediğim konu...benim annem AB (RH+), babam A (RH+) kan guruplarında..benim kan gurubum AB (RH-).. annem ve babam (RH+) iken benim kan gurubum nasıl (RH-) oluyor bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevineceğim..şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar diliyorum...saygılar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Barış Durduran
Aile Hekimliği

İnsanların kan grupları A ve B adı verilen iki farklı yapıtaşının varlığı ya da yokluğuna ve Rh faktörü adı verilen bir kan grubu faktörünün varlığı ya da yokluğuna göre belirlenir. Bir insanın kan hücrelerinde yanlızca A ya da B yapıtaşlarından biri ya da bu yapıtaşlarının ikisi beraber bulunabilir, veya bu yapıtaşlarından hiç biri bulunmayabilir. Bu olasılıklardan herbiri için Rh faktörünün varlığı ya da yokluğu söz konusu olabilir. Bu durumda insanlarda : 1- A Rh(+) (Rh faktörü var anlamında); 2- A Rh(-) (Rh faktörü yok anlamında); 3- B Rh(+); 4- B Rh (-); 5- AB Rh(+); 6- AB Rh(-); 7- 0 Rh(+) ve 8- 0 Rh(-) olmak üzere sekiz ayrı kan grubundan biri bulunur. Eğer bebek Rh(+) bir kan grubuna sahip olursa bu durumda anne adayının savunma sistemi doğmamış bebeğin kan hücrelerini adeta bir yabancı madde gibi algılayarak onları parçalamak için harekete geçer. Bireyin kan grubu anne ve babasından kalıtımla aldığı özellikler sonucu belirlenir. Mendel’in kalıtım kanunlarına göre Rh(+) bir erkek ile Rh(-) bir kadından doğacak çocuğun kan grubunun Rh(-) olma olasılığı %50’ye kadar varabilir. Rh uygunsuzluğu yaratan tek durum babanın Rh(+), annenin de Rh(-) olmasıdır. İkisi de Rh(-) olan çiftin hiçbir zaman Rh(+) çocukları olamaz. İkisi de Rh(+) olan bir çiftin hem Rh(-) hem de Rh(+) çocukları olabilir. geçmiş olsun.

13 Mayıs 2011 15:37