kA
Soru Sahibi
23 Ekim 2016 20:37

Sarılık sorunu

Merhaba 45 günlük erkek bebeğimiz var Doğduğunda sarılık olmuştu test değeri :16.5 idi. Fototerapi almadık sonra değer düştü 12.5 oldu Vücüdunda sarılık kalmadı. Ama gözlerinde sarılık hala duruyor . Kendisi gecer mi? Bekleyelim mi? Ne yapmalıyız ? Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ümit Köse
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

yenidoğan sarılığı normalde 2-3 haftada geriler. bundan sonrası uzamış sarılık demektir. Buna idrar yolu enfeksiyonu, hipotiroidi, karaciğer ve bazı safra yolu hastalıkları, enfeksiyonlar,bazı metabolik hastalıklar gibi bazı durumlar neden olabilir. Anne sütüde kendi başına uzamış sarılık yapabilir. Öncelikle sarılık değerine bakılmalı, ayrıntılı bir fizik muayene yapılmalı ve buna göre karar verilmeli. Bu açıdan bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

24 Ekim 2016 15:55