TN
Soru Sahibi
29 Nisan 2021 00:47

Sarılık, dışkı yapamama

Selam hocam kolay gelsin. Ben 37+1 haftalık sezeryan ile doğum yaptım. Şuan bebeğim 16 günlük. Doğumdan itibaren sütüm çok gelmedi mama takviyesi verdiler biraz sarılık vardı çocuk doktoruna gittiydik 11.4 dedi sonuca. Hâlâ gözlerde yüzünde biraz mevcut. Mama olarak önce Humana verdik 5 gün boyunca dışkı yapamadı sonra Hipp mamaya geçtik uyaran verdim bi doktor tanıdığımız makattan uyaran ver dedi kağıt havlu ve zeytinyağ a batırdım fitil gibi yaptım makatina uyguladim 3 kez bi daha yapmadım ama tuvaletini yaptı. Bu normal birşey mi ? Mama da 30 ml veriyorum biraz artırmalı miyim sütüm yetersiz gece sürekli ağlıyor uyanıyor ne yapmalıyım mama da yetmiyor olabilir mi ? Ne kadar vermem gerekiyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Sezin Aslan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Sarılık degeri gününe ve dogum haftasına bebek ve sizin kangrubunuza göre sınırları degisen bi deger ama şuan normal görünüyo. Beslenmesinin yeterli oldugunu ancak kilo alımina göre degerlendirebiliriz. Evde sizi rahatlatacak kriterler ise ,bebek emdikten sonra hıckırıyosa ,5 dolu idrarlı bez aliyosanız ,gece uykusu düzenli ise doydugunu düşünürüz. Yenidogan bebeklerde kabızlik olabilir ,5 günden sonra fitil kullanabilirsin.ama ısrarla halen devam ederse mutlaka degerlendirmek gerekir .

29 Nisan 2021 09:01