KB
Soru Sahibi
11 Ocak 2019 23:30

Sağ böbrek buyumesi

Kolay gelsin 35 haftalik hamileyim ve 34. Haftada bebeğimin sağ böbreğin de büyüme olduğu soylendi Sağ böbrek te pelvikalsyel dilataston mevcut olup pelvisrenalis ap capi 14 m olculmus. Sag bobrek parankin ekojenitesi grade 2 duzeyinde artmistir.sefalo kaudal aksta sağ böbrek 72 mm sol böbrek 42 mm olculmstur. Sağ üreterde tortuoz dilatasyon mevcut olup mesane kadar dilatasyon devam etmektedir. Üreter en kalın yerinde 9 mm olculmustr bu şekilde tespiti yapılmıstir. erken doğum riski varmidir. Ne yapmamızı önerirsiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Güngör Karagüzel
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Bahar Hanım, yazdığınız bilgilerden, bebeğinizde, sağ böbrek ile birlikte böbrek ile mesane arasındaki kanalı da ilgilendiren ciddi bir genişleme olduğu anlaşılıyor. Bunun farklı nedenleri olabilir ve bir kısmı ameliyat gerektirebilir. Bunun için doğumdan sonra öncelikle nedeni belirlemeye yönelik muayene ve tetkiklerinin yapılması gerekir. Bunlar için çocuk cerrahisi/ürolojisi veya nefrolojisi uzmanlarına başvurmanızı öneririm. Erken doğum riskinizi kadın doğum doktorunuz daha iyi değerlendirecektir. Ancak, sorun tek böbrekte olduğundan doğumun olabildiğince normal zamanında planlanması daha uygun olacaktır.

13 Ocak 2019 12:28