VV
Soru Sahibi
9 Eylül 2016 09:50

safra reflüsü

iyi günler Sayın Hocam, Annem (49) yaşında. 2 yıl önce safra kesesinde taş olduğu için ameliyatla alınmıştı. Ameliyattan sonra bir süre safra sıvısının tasfiyesi için drenle 10 gün beklemek zorunda kalmıştı. Yaklaşık 2 yıldan beri karın sancıları halsizlikleri vardı. son olarak Gastroenteroloji uzmanına tedaviye gittik doktorumuz safra kaçağı olabileceğini belirterek endoskopi yaptı. Yapılan Endoskopi raporu şu şekildedir. 1-ÖZOFAGUS: mukozal bileşkede hiperemik erezyonlar, 2-KARDİA: N , 3- KORPUS:lümende aşırı safra reflüsü mukoza difüz hiperemik, 4-PİLOR. N, 5-BULBUS.N 6-POSTBULBER BÖLGE:N , TANI:GÖRH+ALKALEN REFLÜ GASTRİTİ olarak raporu düzenlenmiştir. Sonuç olarak olarak Annemin hayati bir tehlikesi var mı? tedavi süreci ve yapılması gerekenler nelerdir.? bu konuda endişelerimizi giderecek bilgi ve tavsiyelerinize ihtiyacımız var hocam. teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Haluk Recai Ünalp
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Hayati tehlikesi yok ama yasam kalitesini kötü etkileyen bir durum.Ameliyatla tedavisi mumkun. Muayene icin bu numaradan randevu alabilirsiniz *** *** **

1 Kasım 2016 18:16