ss
Soru Sahibi
9 Ekim 2017 17:21

SAFRA KESESİNDE MİLİMETRİK BOYUTLU, MULTİPL POLİPOİD LEZYONLAR.

İyi günler Berkan bey; Öncelikli olarak benim için çok değerli olan yardımınız için sizlere teşekkür etmek isterim. Safra kesemde aşağıda da belirttiğim şekilde polipoid lezyonlar gözlendi bu konu ile ilgilenen doktor [cerrah] bey safra kesesinin ameliyat ile alınması gerektiğini ilerde tehlike arz edebileceğini dile getirdi farklı bir hastane de ise aynı tetkikleri yaptırdığımda 3 aylık periodlar ile takip önerdiler. Benim merakım şu yönde bu boyutlarda olduğunda 3 aylık periodlar ile takip etmek mi doğrudur yoksa direkt ameliyat mı doğrudur. Bu konuda bir yol haritasına ihtiyacım var. Tekrar tekrar sizlere teşekkür ederim. Safra kesesi boyutları ve duvar kalınlığı normaldir. Kese duvarında multipl, pozisyonla yer değiştirmeyen en büyükleri kese lateral duvarda 2.3x1.9 mm, 2.4x1.7 mm ve medial duvarda 1.3x1.7 mm, 1.5x1.3 mm boyutlarında olan multipl polipoid lezyonlar dikkati cekmiştir. Intra ve ekstrahepatik safra yollarında dilatasyon saptanmamıştır. YORUM : SAFRA KESESİNDE MİLİMETRİK BOYUTLU, MULTİPL POLİPOİD LEZYONLAR.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Berkhan Savaşçın
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

İyi günler. Öncelikle geçmiş olsun. Safra kesesinde bu boyuttaki polipler için cerrahi önerilmez. Safra kesesi polipleri için ameliyat kararı polip boyu 10 mm ise veya hızlı büyüme gösterirse alınır. Sizin polip boyutları 2 mm civarı, ameliyata gerek yoktur. 3 ay aralıklı izlem olabilir ama ben ilk yıl 6 ay ara ile izler, bir yılda boyut aynı ise izlem aralarını daha uzatırım. Tekrar geçmiş olsun. Saygılar

9 Ekim 2017 23:14