KM
Soru Sahibi
20 Kasım 2020 13:17

Safra kesesi

Merhaba doktor bey ben 27 ekimde kapalı safra kesesi ameliyatı oldum. Ertesi gün taburcu olup eve geldim. Ağrılarım geçmedi ağrı kesici aldığım halde. 2 gün sonra çok ağrım olunca acile gittim. Orda ultrason çekildi 5 gece daha hastanede yattım serum ve iğnelerle tedavi yapıldı. Ondan sonra hastaneden cıkmadan önce ultrason sonucumu tam olarak buraya yazıcam. Size zahmet bi bakarsanız. Tüm batın sonografik incelemesinde: Karaciğer normal şekilde ve boyuttadır. Parankim ekojenitesi doğaldır. İntraparankimal solid/kistik kitle izlenmemiştir. Safra kesesi izlenmedi(opere). Kese lojunda yaklaşık 50x20 mm boyutlarında anekoik görünümde kolleksiyon dikkat çekmiştir. İntra ekstrahepatik safra yolları ve vasküler yapılar doğaldır. Her iki böbrek normal şekil lokalizasyon ve boyuttadır. Her iki böbrek parankim kalınlıkları parankim ekojeniteleri normaldir. Toplayıcı sisteme ait dilatasyon izlenmemiştir. Pankreas ve orta hat vasküler lenfatik yapılar net değerlendirilememiştir. Dalak normal lokalizasyon ve büyüklüktedir. Parankim ekojenitesi doğaldır. Mesane dolumu homojendir. Duvar kalınlığı tabiidir. Batın içerisinde perihepatik perisplenik intestinal anslar çevresinde yaygın pelviste AP 12 cm yi bulan sıvı kolleksiyonları mevcuttur. Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama aklıma takılıyor. Daha sonra başka bir doktora sonuçları gösterdim.2 şer kutu Enfexia. Cipro ve cataflam ilaç verdi şuan daha bitmedi 2. Kutularındayım. Bittiğinde tekrar kontrole gidicem. Ağrılarım yok denicek kadar artık. Ama tabi ne yiyip ne içeceğime bile korkar oldum ağrı yaparmı diye cevaplarsanız cok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nurullah Bülbüller
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Sizde ya kanama olmuş yada yada safra sızıntısı. Bu nedenle ultrason eşliğinde iğne ile o sıvının boşaltılması gerekir.üniversiteye giderseniz Prof Dr Murat Başbuğ Hoca siE yardımcı olur

20 Kasım 2020 14:02