ŞD
Soru Sahibi
7 Aralık 2020 03:20

Safra kesesi taşı

Merhaba geçen sene eylül ayında böbrek ağrısıyla gittim fakat safra kesemde 1mm civarında taş tespit edildi. Doktor ameliyat tek çare dedi fakat ben erteledim. Birkaç ay önce de yağlı yediğim zaman midemin tam üstü ortasında bir acı saplanıyor ve geçiyor. Son 2 gündür de göbek çevremde karnımda bir yanma söz konusu. Virüstem dolayı hastaneye de gidemiyorum. Aciliyeti var mıdır durumun?

2 cevap
Cevaplar (2)

Geçmiş olsun, Yaşadığınız semptomlar küçük boyutlu taşların keseyi terkedip safra kanallarına, oradan da barsaklara geçerken oluşturduğu belirtilere benzemektedir. Sizin taşlarınız da boyut olarak dökülmeye müsait. Aciliyet sorunuzun kesin bir cevabı yok. Dökülen taşlar barsağa geçince aciliyet ortadan kalksa da, kanallarda takılma durumunda aciliyet arzedebilir. Bu yüzden birkaç kez sorun yaşadığınız için, ameliyat olmanız doğru olur. Prof.Dr. Rafet Yiğitbaşı *** *** **

8 Aralık 2020 15:13
ŞD
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim.Çok güzel açıklamışsınız. Son olarak bir sorum var. Taşın tespit edilmesinin üzerinden 1 yılı geçti. Taş büyür mü boyut olarak zaman içerisinde?

9 Aralık 2020 00:11

Büyüme veya sayı artması gözlenebiliyor. Kontrol ultrason çekmeden birşey söylenemez

9 Aralık 2020 16:26