LJ
Soru Sahibi
5 Ocak 2020 19:38

sadece ıspanak tüketmek

selam hocam.bir fitoterapi uzmanı,ıspanağın tek başına kullanılmaması gerektiğini söylüyor.yanında maydanoz veya kereviz yaprağıyla yenmesi gerektiğini söylüyor.yoksa vücuttaki demiri azaltırmış.bunun nedeni nedir?maydanoz,kereviz dışında başka neler ıspanağın yanında yenebilir?açıklarsanız sevinirim.teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Cemalettin Ekmekcioğlu
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

MERHABALAR JALE HANIM. ISPANAĞIN TEK BAŞINA TÜKETİLMESİNİN HERHANGİ BİR SAKINCASI YOK. ANCAK ISPANAKLA İLGİLİ YANLIŞ BİLİNEN ŞEY, ISPANAĞIN YÜKSEK MİKTARDA DEMİR İÇERDİĞİ. KONUYA DEMİR AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA ÖRNEĞİN ISIRGAN, ISPANAĞA GÖRE ÇOK ÇOK FAZLA ÖLÇÜDE DEMİR İÇERMEKTE. BEN SABAH KAHVALTISINDA ISPANAK VE ISIRGANI EŞİT ORANDA , BOL SOĞANLI OLARAK KAVURUP ÜSTÜNE DE KÖY YUMURTASI KIRARAK TÜKETİYORUM. AYRICA YEŞİL MERCİMEKLİ SEBZE ÇORBASI ( ISPANAĞA GEREK YOK ,BOL MİKTARDA KEREVİZ SAPI VE ISIRGAN KATARAK ) DA TAVSİYE EDERİM.

9 Ocak 2020 12:39
LJ
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam.Birşey daha soracağım.dağlardan zeytin dalları topladım.dallardaki yapraklar oda içinde bir süre sonra dallarında kurudular.bu yaprakları kavanozda saklamamız gerekiyormuş.ben kuruduğundan beri yani 1aydır odada açık şekilde dalları üzerinde kurumuş olarak bıraktım.bu yaprakların özelliği gitmişmidir?ben yapraklarının çayını içiyorumda.

9 Ocak 2020 14:47
Dr. Cemalettin Ekmekcioğlu
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

TEKRAR MERHABALAR. EĞER BU BİR AYLIK SÜREDE GÜNEŞ IŞIĞI YA DA ODA SICAKLIĞI ÜZERİNDE BİR ISI GÖRMEDİYSE YANİ SERİN VE GÖLGE BİR YERDE KURUTULDU İSE , GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ.

9 Ocak 2020 17:14