CA
Soru Sahibi
26 Temmuz 2018 23:53

Rektum kanseri

Merhaba hocam, hastamız kemoterapi ve ışın tedavisi görecek, rektum kanseri için. Merak ettiğimiz , bu tedavi sırasında metastaz görülebilir mi, tedavi esnasında bile?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Deniz Yalman
Radyasyon Onkolojisi

Merhabalar, çok geçmiş olsun. Tedaviye başlamadan önce mutlaka tüm vücudun taranması gerekiyor. Özellikle PET/BT metastazları ortaya çıkarmada duyarlı bir görüntüleme yöntemi. Buraya yazmamışsınız ama rutin uygulama operasyon öncesi kemoterapi ve ışın tedavisinin verilmesidir. Genelde tedaviye başlandığında metastaz yoksa tedavi sırasında metastaz görülme olasılığı düşüktür.

29 Temmuz 2018 23:49
CA
Soru Sahibi

Değerlu hocam, metastaz için Pet filmine bakıldı, şuan sadece rektum bölgede ve o bölgede bağırsağın lenflerine biraz çıkmış hastalık, bu metastazin başladığını mi gösterir? Şuan hastamızın bağırsağı torba ile dışarı alındı. Kemoterapi ve ışın tedavisi hemen başlayacak, sonrasında bagirsakta kalan hastalıklı bölgeye çıkartılacak.

30 Temmuz 2018 01:51
Prof. Dr. Deniz Yalman
Radyasyon Onkolojisi

Yok şu an uzak metastazı yok, kemoterapi, ışın ve arkasından operasyonla hallolur.

30 Temmuz 2018 10:16