EM
Soru Sahibi
4 Ağustos 2014 17:35

reflü ve sürekli geğirme ac karnina geğirmek hangi hastaligin belirtisidir

Merhabalar Sürekli geğirme şikayetim var benim bunu çalıştığım hastanedeki doktoruma söyledim reflü dedi ve lansor isimli ilaç verdi herhangi bir faydasını görmedim. Tekrar kendisini ziyaret ettiğimde bu sefer başka ilaç kullanmamı önerdi ve gaviscon isimli bir şurup verdi bu da pek yarar sağlamadı. Başka bir işyeri için belge hazırlarken oradaki doktoruma durumumu ilettim benden tüm batın usg istedi ve sindirim problemimin olduğunu belirtti .Yapılan usg incelemesi şu şekildedir Karaciğer boyutları normal sınırlarda olup, konturu düzgündür.PARANKİM EKO PATERNİ ARTMIŞTIR (HEPATOSTEATOZ Karaciğer parankimi içerisinde kistik ya da solid kitle saptanamadı Portal ve hepatik venöz sistem, intra ve ekstrhepatik safra yolları normal genişliktedir. Safra kesesi boyutları ve duvar kalınlığı normal sınırlardadır Lümeni içinde taş ya da kitle izlenemedi Koledok normal genişlikte olup lümeni içerisinde patoloji saptanamadı. Pankreas boyutları normal sınırlardadır. Parankim ekosu homojendir. Parankimi içerisinde kitle saptanamadı. Dalak boyutları normal konturu düzgündür. Parankim eko paterni homojendir Parankimi içerisinde sınır ve eko farkı içeren lezyon izlenemedi. Bileteral böbrekler normal konum ve boyutlardadır. Konturları düzenlidir Paarankim ekosu tabbidir. Parankim kalınlıkları normal sınırlardadır. Böbreklerde taş, hidronefroz, kistik ya da solid kitle saptanamamıştır. Abdominal lenfadenopati, serbest ya da sınırlı sıvı koleksiyonu saptanamamıştır.Mesane Konturları düzenli, duvar kalınlığı normal sınırlardadır Lümeni içerisinde taş ya da kitle saptanamadı. Kendisi bu bilgiler ışığında Meteospasmyl ve Famoser isimli hap verdi sizden rica bu bilgiler ışığında bir mide problemi söz konusu mudur? Endeskopi yaptırmak gerekli midir? Midemde herhangi bir yanma veya ağzıma su gelmesi gibi problemler mevcut değil sadece geğirme mevcut karnım aç olsada sabah kalkınca bile geğiriyorum çok aferdersiniz. Konuyla ilgili bilgilerinizi rica ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cem Özcan
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Ultrasonla mide hastalıkları tanısı konamaz. Ancak endoskopi yapılarak konabilir. Çok grğirme şikayetiniz varsa özellikle gaz yapıcı içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız gerekir . Ayrıca yemek yerken de hava yutmamak gerekir. Onun için hızlı yememelisiniz. Lokmaları iyi çiğnemelisiniz ve yemek yerken konuşmamalısınız. Geçmiş olsun

15 Ağustos 2014 07:02