15 Nisan 2019 09:04

Reaktif lenf nodu

Merhabalar hocam kızım 4 yasında doğuştan boynunda küçük beze vardı simdi büyüdüğünü hissedip doktora basvurduk.alınan kanların hepsi normal.3 4 aydır takıpdeyız.3 ultrason çekildi.ılk çekilen ultrasonda bilateral seviye 2,3 ve 4 de büyükleri solda level 2'de 19.5*7.5mm,sağda 22*10mm ve hastanın şikayet ettiği bölgede submandıbuler bez kaudalinde 17*8.55 mm boyutlarında korteks hilus ayrımı yapılabilen multipl reaktif görünümlü lenf nodları izlenmektedir.troid bezi normal boyutlarında  ve homojen ekoda olup solid/kistik lezyon ayırt edilememiştir.doktorumuz diş çürüklerinden yada gecırdıgı bı enfeksıyondan kaynaklı oldugunu düşünüp antıbıyotık ve krem basladı.ondan sonra cekılen 2 ve 3.ultroson aynı olup şu şekilde bilateral seviye 2,3ve4 de büyükleri solda level 2'de 18*8 mm,sagda 20*8m ve hastanın sıkayet ettigi bolgede submental bölgede 10*8mm boyutlarında(yuvarlak şekilli,round indeksi bozulmuş)korteks hilus ayrımı yapılabilen  bazılarının hiler kanlanması artmış olan multipl reaktif görünümlü lenf nodları izlenmektedir.hocam kötü bişey olabılır mi yorumlayabilir misiniz?tesekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Kan tetkikleri normal ve usg bu şekilde ise iyi huylu duruyor yanı enfeksiyonlara bağlı. Takip edilebilir. Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu oluyorsa (geniz eti büyüklüğü, allerjik zemin ya da kreş vs bağlı) böyle bezeler görülebilir. 6 ay sonra tekrar usg yeterli. Eğer sık enfeksiyon, horlama, sürekli ağzı açık uyuma, burun tıkanıklığı şikayetleri varsa geniz eti açısından da değerlendirilmeli. İyi günler

17 Nisan 2019 11:38
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam

17 Nisan 2019 14:34
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Geçmiş olsun

17 Nisan 2019 15:32