çM
Soru Sahibi
25 Mart 2015 14:00

reaktif hipoğlisemi ile hipotroid arasında bir bağlantı var mıdır?

Hocam merhabalar, öncelikle vakit ayırdığınız ve bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben 2005 yılında MNGuatırdan total ameliyat oldum. hergün 100 mg eutroyx kullanıyorum, tahliller iyi, bir sıkıntı yok. açlık -tokluk kan şekerine baktırdım, tokluk kan şekeri 67 çıkınca şeker yüklemesi 75 gr yapıldı. 3.saat sonrası 54 çıktı. tokluk ünsilin fazla salgılanıyormuş, reaktif hipoglisemi teşhisi konuldu. C peptit ve glukagon normal. Pankereas usg de normal. Hipotroid den dolayı hipoglisemi olur mu? yaşım 35, boyum 174cm, kilom 70. ilerde diabet olma riskim var dedi doktorlar. başka herhangi bir rahatsızlığım yok. D vitamini ve çinkoya da bakıldı, bir sıkıntı yok. Diyet programı uyguluyorum. görüşleriniz için sağolunuz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hüseyin Sağlam
Dahiliye - İç Hastalıkları

Murat Bey geçmiş olsun, Reaktif hipoglisemik kişilerin gerçekten diyabet geliştirme ihtimalleri diğer insanlara göre daha fazladır.Bir çok faktörle ilişkili olabilir.Hipotiroidi ve kullanılan ilaç bile bunu yapabilir.Diyabet ve hipoglisemik ataklar önlenebilir durumlardır.Uygun beslenme ,düzenli egzersiz programları ile ideal kiloda kalabilmekle bu mümkündür.Diyetisyenle görüşüp hangi gıdaların insülin salınımını provoke ettiğini öğrenmek ve buna göre davranmak uygundur.Ylda enaz 1 kere endokrin veya İç Hastalıkları Uzmanı ile görüşüp gelişmeleri takip etmek gerekir.Euthyrox dozu da önemlidir.Saygılarımla

29 Mart 2015 19:38