CC
Soru Sahibi
12 Ağustos 2021 14:51

Rapel doz gereklimi

Merhabalar hocam sokakta hasta kediye yardım ederken göz sıvısı benim gözüme kaçtı başını sallaması sonucu tek gözünde saydam akıntısı vardı azı çok kötü kokuyordu yemek yiyordu 2 gün sonra öldü kuduz kedi böyle olur mu, korku yaptı bende olaydan 6 ay önce 4 doz aşım olduğu için aşıya gerek yok denildi ama bende şüphe oldu kuduz hayvanın göz sıvısın da kuduz olabiliyor muş 3 aylık yavru hasta bir kediyi zayıf düşmüş büzülen bir kediydi yemek koyduğum zaman korkarak geliyor ama yiyordu sayın hocam kuduz hayvan ölmeden 1 günce sakin saldırmaya elime alınca sadece tıslayan bir kedi olur mu 4 doz aşı göze kuduz virüsü gelsede korur mu hocam 6 ay önce aşıları var

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, İnsanların sağlığı ile beşeri hekimler ilgilendiği için sizin sağlığınızla ilgili kararları onlar verirler. Öyle ki aşı olmanıza gerek olmadığını söylemişler zaten. Kuduz hastalığının ısırılmadan sonraki ortaya çıkma süresi (kuluçka süresi) 3ay ile 40 yıl arasındadır. Bu süre ısırılan bölgenin beyne olan uzaklığına göre değişir. Sizin kediniz 3 aylıktan küçük olduğu için kuduz riski taşımıyor. Bu nedenle aşılama hayvanlarda riskin başladığı 3 aylıktan sonra yapılır. Kuduz sadece derin ısırık yarası ile bulaşır. Bunun dışında bir bulaşma bildirilmemiştir. Yine de sindirim kanalı ile alınma ve sindirim kanalı yarasından içeri girme ihtimaline karşı ağız yoluyla bulaşmaya dikkat edilmelidir. Virusun tükürük dışında vücut sıvılarında yaşaması zordur. Bu nedenle göz içi sıvısında bulunmaz. Bütün bu sebeplerden dolayı telaşlanmanıza gerek yok. Zaten doktorlar da durumun bu şekilde olması gerektiğini düşünmüşler. Geçmiş olsun.

12 Ağustos 2021 20:07