dl
Soru Sahibi
9 Eylül 2013 15:33

Rahimde perde

merhaba doktor hanim benim 9 yasinda bi oglum var 5 yildir tekrar hamile kalmayi deniyorum fakat hep dusukle sonuclanan gebeliklerim oluyor, en son gaziantepte rahim filmi cektirdim ve bana rahimde perde var, o yuzden dusuklen sonuclamiyor gebelikleriniz denildi. ameliyat olmayi dusunuyorum fakat yurt disinda yasiyorum ve bu tur ameliyatlar icin ozel bir gun gerekiyormu adetten once veya adetten sonra. ona gore randovumu ve is yerinde tatilimi alip gitmek istiyorum tesekurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Erdoğan Koca
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Perde, rahim içinde adeta bir bölme gibi rahim içini bazen tamamen iki ayrı bölüme ayırabilmektedir. Rahmin perde kısmında damar yapıları çok fazla bulunmadığı için, bu bölüme gebelik ürününün tutunması zorlaşmakta ve gebeliğin bu şekilde engellendiği öne sürülmektedir. Gebelik ürünü bu bölüme tutunmayı başarabilse bile damar ve kan akımı azlığı nedeniyle gebelik düşükle sonuçlanabilmektedir. Bazen de, bu perde yapısı içinde kas hücreleri fazla olmakta ve erken kasılmalarla gebeliğin kaybedilmesine neden olmaktadır yapılacak operasyon hakkında en doğru bilgiyi hekiminizinden alacagınızı söylemekle birlikte, yatmayı gerektirmeyen hatta bazı durumlarda muayenehane şartlarında anestezi dahi gerektirmeyen bir cerrahi teknik olan histereskopi nin uygulanacagını tahmin etmekteyim. bu yöntem genellikle adet bitiminden sonraki 1 hafta içerisinde yapılır, bu dönemde rahim içerisinin görüntüsü histeroskopi için en uygun haldedir.hem hekiminizin yoğun çalışma temposu hem de sizin için uygun zaman gözönüne alındığında,hekiminizle iletişim halinde olmanızı öneririm. sağlıklı ve mutlu günler dilerim ..

19 Eylül 2013 19:27