ge
Soru Sahibi
13 Ağustos 2015 13:22

rahim inceliği

merhaba hocam, 33 yaşındayım ve 9 yaşında bir oğlum var normal gebelik ve normak doğum ile. 6 yıl öncesi ikinci çocuğuma hamile kaldım ve düşük yaptım. sonrasında spiral çıkarttım. 1,5 yıl öncesinde spiralimi çıkarttım ve adettimde azalma ve düzensizlik oldu. rahim inceliği olduğunu söylediler ve 6 ay hormon ilaçları kullandım ama reglemde artma olmadı. sonrasında HSg istediler ve HSg sonucumda asherman olduğumu söylediler. histeroskopi yapılmasını önerdiler ve histeroskopi oldum ve 2 ay cycle-prohynova ilacı kullandım. ilacım bittikten sonra regl oldum ve ilacı artık kullanmadım. sonrasında yine regl olmadım ve doktora gittim rahim kalınlığımın 5,88 m olduğunu ve regl olamayacağımı ve yine aynı ilacı kullanmamı söylediler ve tüp bebek yapmadan çocuğumun olmayacağını söylediler. tüp bebek doktoruna gittiğimde rahim kalınlaştırmanın ilaçları olmadığını ve iç bu ilacı rahim kalınlaşsın diye birşeyin olmadığını söyledi. ben yeniden cyclo-progynoca kullanmaya başladım regl olmak için ama bugün ilacın 7 günü ve ben regl oldum. bu normal midir? bu ilacı regl olduğum için kullanmaya devam etmelimiyim ve iki kez normal olarak hamile kaldığım ve şimdi tüp bebek denilmesi normal mi? ve gerçekten rahim kalınlaştırıcı ilaçlar yokmu? yada doğal bitkiler. hocam lütfen yardım edin. teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sevim Dinçer Cengiz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

muayene etmeden birşey döylemek zor. Şimdilik tekrar hsg çekilerek asherman sendromu denilen yapışıklık düzelmişmi bakmak lazım

13 Ağustos 2015 15:48