ÇÇ
Soru Sahibi
24 Ekim 2011 21:19

radyasyon anne sütüne geçermi?

merhaba ben radyoterapi teknikeriyim ve 2 aylık bir bebeğim var. Benim öğrenmek istediğim radyasyon anne sütüne geçebilirmi bununla ilgili yapılmış bir çalışma varmı beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Rasim Meral
Radyasyon Onkolojisi

Sayın Çiğdem Hanım, Dıştan (eksternal) radyoterapi uygulamalarında radyasyon anne sütüne geçmez. Eğer eksternal radyoterapi ile çalışıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Nükleer tıp bölümlerinde tanı ve tedavi amaçlı kullanılan radyoizotoplardan da - eğer doğrudan size tanı yöntemi veya tedavi uygulanmıyorsa - etkilenmeniz söz konusu değil. Ancak, tedavi ve tanı uygulamalarının yapıldığı odalara girmemelisiniz, zorunlu olduğunuzda gerekli tüm koruyucu önlemleri hamileliğiniz süresince almalısınız. Saygılarımla, Prof. Dr. Rasim Meral

29 Ekim 2011 21:22