ts
Soru Sahibi
31 Ekim 2016 19:19

PTH yüksekliği

Iyi akşamlar doktor bey.benim yapılan tahlillerimde PTH 74.46 kalsiyum 9.26 fosfor 3.3 total 25-OH-Vıt D ( D2 + D3 ) 13.8 olarak çıkmış.ablam paratroid anodomisi ameliyatı oldu bendede olabilirmi başka tetkik yaptirmama gerek varmı saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Kenan Çetin
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi , Meme Cerrahisi

PTH hafif yüksek, Kalsiyum ve fosfor değeriniz normal. PTH referans aralığı laboratuvardan laboratuvara değişebilir. Benim çalıştığım kurumda üst değer 65 tir. Sizin kanınızı çalışan laboratuvardaki referans üst değeri de 65 olarak kabul edersek, PTH hafif yüksek diyebiliriz. Ama kandaki Dvit değeriniz düşük çıkmış. Kalsiyum ve fosfor normal olduğu için ek bir teste ve radyolojik görüntülemeye gerek yok. Dvitamini takviyesi almanızı , güneşli günlerde dışarı çıkıp açık havada güneşin faydaarından yararlanmanızı ve kemik yoğunluk ölçümü yaptırmanızı öneririm. Dvit takviye ile 30'un üzerine çıkarılırsa PTH da normal aralığa düşecektir. Geçmiş olsun.

1 Kasım 2016 20:22